Masz te dolegliwości? Lepiej nie jedz arbuzów. Może być to groźne dla zdrowia

Arbuzy są uwielbiane szczególnie latem - doskonale nawadniają i orzeźwiają w upalne dni. Nie każdy jednak powinien mieć je w swojej diecie. Osoby z niektórymi dolegliwościami muszą na nie uważać.

Na co arbuz jest dobry?

Arbuz to owoc lata, który nie tylko doskonale orzeźwia w upalne dni, ale także obfituje w liczne wartości odżywcze. W jakie składniki bogaty jest ten słodki i soczysty owoc? Choć w skład arbuza wchodzi głównie woda – to aż 90% jego masy – to zawiera on liczne witaminy i składniki mineralne. Jest to na przykład witamina C, która doskonale wspiera układ odpornościowy i pomaga w regeneracji tkanek. W arbuzie znajdziemy też sporo witaminy A, która korzystnie wpływa na oczy, a także witaminę B, dzięki której nasz mózg jest w stanie dobrze funkcjonować.

Oprócz tego, arbuzy są bogate w przeciwutleniacze, takie jak likopen – ma on silne działanie przeciwzapalne i wielokierunkowe działanie przeciwnowotworowe. Pomaga w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Jedzenie arbuza ma również dobry wpływ na układ krążenia. Co więcej, arbuzy zawierają znaczną ilość potasu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Czy arbuz jest dobry na odchudzanie?

Arbuza często poleca się osobom, które są w trakcie odchudzania. Dlaczego? Owoc świetnie nawadnia, gasi pragnienie i jest niskokaloryczny. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby zachować przy tym zdrowy rozsądek.

fot. Shuterstock

Kto nie może jeść arbuza?

Choć arbuz jest uznawany za bardzo zdrowy owoc, to nie każdy powinien go jeść, zwłaszcza w dużych ilościach. Ostrożność w spożywaniu arbuza powinni zachować między innymi chorzy na cukrzycę. Związane jest to z wysokim indeksem glikemicznym. Abuz nie jest dobry też dla osób z nietoleracją fruktozy – może powodować dyskomfort żołądkowy i wzdęcia. Uważne powinny być też osoby, które zmagają się z problemami nerkowymi. Wszystko przez to, że zawarty w tych owocach potas, może (w nadmiarze) prowadzić do zaburzeń elektrolitowych. Chorzy na nerki, zwłaszcza niewydolność nerek, muszą więc skonsultować z lekarzem, czy na pewno mogą włączyć arbuzy do swojej diety. Do spożywania tego produktu ostrożnie powinni podejść też ludzie, którzy mają problemy z trawieniem – może się zdarzyć, że zaburzy on metabolizm.

Masz te dolegliwości? Lepiej nie jedz arbuzów. Może być to groźne dla zdrowia

fot. Shuterstock

Oceń ten artykuł 0 0