Masz zwierzaka? Tak możesz mu pomóc w sylwestra

Sylwester to szczególnie trudny czas dla naszych zwierząt. Możemy jednak im pomóc, pamiętając o kilku zasadach. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, aby Twój pupil czuł się bezpiecznie w sylwestra.

Zwierzęta w sylwestra

Sylwester to jedna z najbardziej szalonych nocy w roku. Podczas niej bawimy się do białego rana i podziwiamy pokaz fajerwerków. Pamiętajmy jednak, że nie u wszystkich budzi on dobre skojarzenia. Dla zwierząt sylwester oznacza jedno: ogromną dawkę stresu i strachu. Pamiętajmy, że zwierzęta mają bardziej wyczulony słuch niż my. Na przykład psy słyszą nawet te dźwięki, których nie jest w stanie wychwycić ludzkie ucho. Powinniśmy zapewnić im spokój i bardziej komfortowe warunki niż zwykle. Co zrobić, żeby łatwiej było im przetrwać ten trudny dla nich czas?

 

fot. Shutterstock

Odpowiednio przygotuj mieszkanie

Aby uspokoić zwierzęta w sylwestra, zadbaj o to, aby miały komfortowe warunki. Będą czuły się bezpieczniej, jeśli będą miały się gdzie schować. Może to być legowisko pod biurkiem lub nawet otwarta szafa, do której Twój pupil będzie mógł wejść. Jeśli wiesz, że Twój zwierzak szczególnie lubi jakieś pomieszczenie w domu, pozwól mu tam wejść i przygotuj mu w tym miejscu wygodne legowisko. Możesz także zasłonić zasłony, aby błysk od fajerwerków nie był aż tak bardzo widoczny w domu. Jeśli w Twoim domu na co dzień gra muzyka, w noc sylwestrową także ją włącz, nawet głośniej niż zwykle. To trochę stłumi huk zza okna.

Odwiedź weterynarza, który przepisze środki uspokajające

O tym, jak pomóc swoim pupilom, warto pomyśleć co najmniej kilka dni przed sylwestrem. To szczególnie ważna zasada, jeśli chcesz podać im środki uspokajające. Nigdy nie podawaj ich na własną rękę – nie wiesz przecież, czy stan zdrowia Twojego zwierzaka pozwala na przyjmowanie akurat takiego lekarstwa. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, koniecznie udaj się do weterynarza, który zbada Twoje zwierzaki, a następnie przepisze odpowiednie leki i ich dawki. Ważne jest, aby stosować je według zaleceń. Aby leki zdążyły zadziałać, nie powinniśmy odkładać wizyty u weterynarza na ostatnią chwilę.

Wyjdź na spacer z psem wcześniej

Warto też wybrać się na spacer wcześniej niż zwykle. Jeśli to możliwe, nie czekaj na wyjście na spacer z psem do późnego wieczoru. Pamiętajmy, że wraz z zapadnięciem zmroku coraz więcej osób decyduje się na odpalanie fajerwerków, a im bliżej północy, tym jest ich więcej. Warto więc zaplanować spacer tak, aby nie musiał być on źródłem stresu dla psa. Podczas spaceru trzymaj psa na długiej smyczy lub dopasownych szelkach, co pomoże Ci utrzymać nad nim kontrolę i utrudni mu ucieczkę. Na wszelki wypadek warto też wcześniej założyć mu chip lub napisać na obroży imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu.

Zachowuj się normalnie

Zwierzęta czują nasze emocje, dlatego będą nerwowe, jeśli zauważą, że jesteśmy zestresowani. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zachowywać się normalnie i nie dać naszym pupilom odczuć, że mają jakikolwiek powód do strachu. Postaraj się jednak nie zostawiać ich samych w domu, szczególnie kiedy to ich pierwszy sylwester lub wiesz, że źle zniosą tę noc. Jeśli nie możesz sam z nimi zostać, postaraj się zapewnić im opiekę. Najlepiej żeby to była osoba, którą już znają. 

Co zrobić po pylwestrze?

Strach i stres u zwierząt nie mija od razu. Ustanie huku wcale nie oznacza, że zwierzę nie czuje się już zagrożone. To, kiedy minie jego strach, jest indywidualną kwestią. Jeśli Twój pupil nadal boi się wyjść na zewnątrz lub nie chce opuścić kryjówki, nie naciskaj na niego. Pozwól mu poczuć się bezpiecznie i wrócić do codziennych rytuałów w swoim czasie. Jeśli nie zauważysz poprawy, poświęć mu więcej czasu niż zwykle i skontaktuj się z behawiorystą.

Chwile grozy na podwórku. Pies rzucił się na chłopca. Obronił go owczarek [WIDEO]
Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie! Pies sąsiada zerwał się w momencie, kiedy na podwórku naprzeciw bawił się chłopiec. W obronie malca stanął jego owczarek niemiecki,...

Oceń ten artykuł 0 0