Miała tylko potwierdzić dane do odbioru płatności. Straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

Sprawa rozpoczęła się całkowicie niewinnie. Kobieta, chcąc sprzedać przedmiot, wystawiła ogłoszenie na jednym z popularnych portali. Niestety, jej działania przyciągnęły uwagę oszustów internetowych. Przestępcy, podając się za zainteresowanego kupującego, skłonili ją do wejścia na fałszywą stronę bankową, co ostatecznie doprowadziło do utraty przez nią 30 tysięcy złotych.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/fizkes
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/fizkes

Historia, która spotkała nieszczęsną sprzedawczynię, rozpoczęła się od niewinnego ogłoszenia opublikowanego na jednym z portali. Przestępcy przeszli do działania już po kilku chwilach.

Kobieta otrzymała wiadomość, z której wynikało, że przedmiot został już sprzedany i należy dokończyć proces na wskazanej w linku stronie, która wyglądała na oryginalną. Witryna była jednak fałszywa i dzięki niej przestępcy uzyskali dostęp do konta bankowego i przelali z niego pieniądze.

To kolejny przykład klasycznego phishingu. Nie dajcie się naciąć!

W związku z tym zdarzeniem eksperci oraz służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas dokonywania transakcji w Internecie.

Pamiętajmy, by dobrze przemyśleć, jakie podajemy dane i czy na pewno są one potrzebne do sfinalizowania transakcji

– podkreśla Jaroszewicz.

Oszuści działają błyskawicznie, przelewając środki w różne miejsca, często poza granice kraju, co znacznie utrudnia odzyskanie utraconych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek transakcji zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z platform sprzedażowych oraz konsultować się z osobami, które mają doświadczenie w tego typu działaniach.

Niech nie zwiedzie nas, że podsyłane nam strony banków czy portali sprzedażowych wyglądają na oryginalne. Zachowanie dużej ostrożności uchroni przed utratą pieniędzy

– dodał Jaroszewicz.

To kolejny przypadek oszustwa phishingowego, który pokazuje, jak ważna jest edukacja cyfrowa i świadomość zagrożeń czyhających w sieci. Jak chronić się przed phishingiem? Więcej na ten temat znajdziecie tutaj:

Tak cyberprzestępcy mogą ukraść nasze pieniądze. Jak się przed tym chronić?
Cyberprzestępcy stosują wiele metod, aby wyłudzić nasze dane lub pieniądze. Jedną z ich ulubionych jest phishing. Na czym polega takie oszustwo i jak się przed nim chronić?

Źródło: RMF MAXX/PAP

Oceń ten artykuł 6 5

Ogólna ocena Miała tylko potwierdzić dane do odbioru płatności. Straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych to: 54% / 100%, uzyskana z: 11 głosów.