Oszuści ukradli mu oszczędności życia. Wykorzystali perfidny sposób

Oszczędności życia seniora z Bielska-Białej zostały skradzione. Oszust podał się za pracownika banku, który wyłudził dane logowania do konta. Kiedy 69-latek zorientował się co się stało, było już za późno.

Oszust podał się za pracownika banku

1 lutego senior mieszkający w Bielsku-Białej (województwo śląskie) odebrał telefon od mężczyzny, który podał się za pracownika banku. Poinformował on 69-latka, że na jego rachunku doszło do naruszenia bezpieczeństwa i teraz konto musi zostać zablokowane. Aby środki były bezpieczne, miały zostać rzekomo przeniesione na inne. Niczego nieświadomy senior przekazał wszystkie dane potrzebne do logowania, co umożliwiło oszustom przeniesienie jego pieniędzy. Po chwili 69-latek otrzymał powiadomienie z właściwego banku, który zablokował konto z powodu podejrzenia oszustwa. Mężczyzna skontaktował się z infolinią i wtedy zrozumiał, że padł ofiarą oszustwa, w wyniku którego stracił wszystkie swoje oszczędności.

O tym pamiętaj

Bankowość internetowa z pewnością jest wygodna. Niestety często biorą ją za cel oszuści, którzy wykorzystują niewiedzę i nieświadomość swoich ofiar. Banki i policja bardzo często przypominają o zasadach bezpieczeństwa, które uniemożliwiają oszustom przechwycenie oszczędności. Metoda "na pracownika banku" jest podstępna, jednak i ona ma słabe punkty. Warto wiedzieć, że każdy może zweryfikować, czy osoba dzwoniąca faktycznie pracuje dla banku. Zapytaj rozmówcę o nazwisko i oddział, a następnie skontaktuj się z oficjalną infolinią. Pamiętaj też, że prawdziwy pracownik banku:

  • Nigdy nie będzie cię prosił o instalację aplikacji
  • Nigdy nie zapyta o dane karty, np. o numer CVV/CVC
  • Nigdy nie będzie prosił o podanie loginu i hasła do aplikacji

Jeżeli otrzymasz podejrzaną wiadomość z prośbą o kliknięcie w link i zalogowanie się, nie wchodź w tę stronę. Może być ona specjalnie przygotowana przez oszustów, którzy w ten sposób wyłudzą twoje dane logowania.

Nie wchodźcie na tę stronę internetową! Policja ostrzega: "Nowy typ ataku"
Mundurowi ostrzegają przed fałszywą wiadomością. Oszuści podszywają się pod CBZC i oferują pobranie programu antywirusowego. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie.

Oszustwo na jajko niespodziankę. Kobieta straciła prawie 2 tysiące złotych
Oszuści znajdują coraz to bardziej zaskakujące sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu suwalskiego. Oszuści zaoferowali jej "darmowe" palety jajek niespodzianek, u których zbliżał się koniec terminu...

Oceń ten artykuł 0 0