Pierwsza szczepionka przeciw malarii. WHO podjęło decyzję o autoryzacji

WHO podjęło decyzję o autoryzacji szczepionki Mosquirix przeciw malarii. Preparat ma pomóc w walce z chorobą, na którą umiera prawie 400 tysięcy osób rocznie. Jej skuteczność utrzymuje się na poziomie 30 procent. Co na to eksperci?

Pierwsza szczepionka na malarię

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus tłumaczy, że jest to historyczny moment dla nauki. Pierwsza szczepionka przeciwko malarii została autoryzowana. Preparat nosi nazwę RTS,S/AS01 – nazwa handlowa – Mosquirix. Pierwsze dawki zostały podane już w 2019 roku. Badania prowadzono na terenach Ghany, Kenii i Malawy.

Od 2019 roku niemowlętom w Ghanie, Kenii i Malawi podano 2,3 miliona dawek Mosquirix w ramach pilotażowego programu na dużą skalę koordynowanego przez WHO – podaje Reuters.

Preparat został opracowany już w roku 1987. Od tego czasu naukowcy go dopracowywali, rozwijali. W lipcu 2015 roku RTS,S/AS01 zatwierdziła Europejska Agencja Leków (EMA).

Mosquirix to szczepionka podawana dzieciom w wieku od 6 tygodni do 17 miesięcy w celu ochrony przed malarią wywoływaną przez pasożyta Plasmodium falciparum. Mosquirix pomaga również chronić przed zakażeniem wątroby wirusem zapalenia wątroby typu B, ale nie powinien być stosowany tylko w tym celu – czytamy na stronie European Medicines Agency.

W 2021 preparat autoryzowało WHO. Jest to pierwsza na świecie licencjonowana szczepionka przeciw malarii, a także pierwsza szczepionka dopuszczona do stosowania przeciwko jakiejkolwiek chorobie pasożytniczej u ludzi. Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreśla, że to przełomowy moment w walce z przenoszoną przez samice komarów Anopheles chorobą. W Afryce na malarię umiera blisko 400 tysięcy osób rocznie.

Skuteczność na poziomie 30 procent

Jak tłumaczy Julian Rayner, dyrektor Instytutu Badań Medycznych Uniwersytetu Cambridge, preparat nie jest doskonały. Jego skuteczność utrzymuje się na poziomie średnio 30 procent. Musi zostać podany cztery razy.

Malaria - objawy

Malaria to ostra lub przewlekła tropikalna choroba pasożytnicza, przenoszona przez samice komara widliszka. Wywoływana jest przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium. Atakują one krwinki czerwone i powodują ich rozpad. Organizm człowieka jest stopniowo wynoszczany. Do objawów choroby należą m.in. nagłe dreszcze, gorączka, niedokrwistość, bóle głowy, nudności, biegunka, duszności, bóle mięśni, zaburzenia świadomości, przyspieszone bicie serca. 

Azjatyckie komary tygrysie w Niemczech. Powinniśmy się bać?
Azjatyckie komary tygrysie pojawiły się w Niemczech. Mogą przenosić tropikalne choroby wirusowe. Powinniśmy się ich obawiać?

Trzecia dawka. Jak się zarejestrować?
Rusza trzecia dawka szczepionki. Od 24 września zerejestrować się mogą pracownicy służby zdrowia i osoby powyżej 50. roku życia. Co z certyfikatem covidowym? Jakiej szczepionki dotyczy dawka przypominająca? Jak się zapisać?

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze