Pokrętło grzejnika okazuje się zagadką. Niewiele osób wie, jak poprawnie z niego korzystać!

Kiedy temperatura spada, nieraz termostat może zostać podkręcony na maksymalną moc. Jednak czy to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że nie! Wartości na pokrętle mają swoje znaczenie, o którym wie niewiele osób!

Co oznaczają cyfry na pokrętle?

Sęk w tym, że grzejniki są wyposażone w termostaty, a cyfry na pokrętle są odpowiednikami temperatury, do jakiej nagrzeje się pomieszczenie po wybraniu danej opcji. Najczęściej skala na pokrętle wynosi od 0 do 5, a dokładne wartości związane z mocą grzania przedstawiamy poniżej:

  • 0 - temperatura w pomieszczeniu będzie wynosić 6-8 stopni Celsjusza,
  • 1 - grzejnik nagrzeje pomieszczenie do 12-13 stopni Celsjusza,
  • 2 - na tym poziomie uzyskasz w pomieszczeniu temperaturę około 15 stopni Celsjusza,
  • 3 - temperatura w pomieszczeniu będzie wynosić 18-20 stopni Celsjusza,
  • 4 - temperatura osiągnie przedział 22-24 stopni Celsjusza,
  • 5 - maksymalna moc grzejnika pozwoli uzyskać 28 stopni Celsjusza.

Jak prawidłowo ogrzać pomieszczenie?

Ustawianie pokrętła grzejnika na najwyższą moc nie jest zbyt mądrym rozwiązaniem. Spowoduje to wysuszenie powietrza, co negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też i zdrowie. Warto ustawiać niższą wartość, która pozwoli ogrzać pomieszczenie do wystarczającej temperatury, jednocześnie nie pogarszając stanu dróg oddechowych. Warto zapamiętać też inne wskazówki. Po pierwsze często wietrzyć mieszkanie, otwierać okna na krótki czas. Przed tym należy pamiętać o zakręceniu grzejników. Dlaczego? Przy nagłym ochłodzeniu pomieszczenia, włączony grzejnik będzie próbował przywrócić temperaturę do normy, tym samym pobierając energię. To może później negatywnie odbić się na wysokości rachunków!

Ciekawi cię, co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić na energii? Sprawdź tutaj:

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? To przez te nawyki rachunki mogą być wysokie!
Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie? Wystarczy, że zwrócisz uwagę na swoje nawyki. Jeśli zmienisz kilka z nich, możesz w prosty sposób ograniczyć zbędne zużycie ciepła.

Nie zapomnij też o przygotowaniu okien na zimę. Można to zrobić w łatwy sposób:

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Dzięki temu zaoszczędzisz na ogrzewaniu!
Początek sezonu grzewczego jest idealną okazją do sprawdzenia stanu technicznego okien. Warto też przestawić je na tryb zimowy. Jak możemy to zrobić?

Oceń ten artykuł 2 1

Ogólna ocena Pokrętło grzejnika okazuje się zagadką. Niewiele osób wie, jak poprawnie z niego korzystać! to: 66% / 100%, uzyskana z: 3 głosów.
Komentarze