Polacy na liście najbogatszych ludzi na świecie! Kto zajął 1. miejsce w zestawieniu magazynu "Forbes"?

Bernard Arnault zajął 1. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata. Jego majątek wyceniany jest na ponad 200 miliardów dolarów! W zestawieniu magazynu "Forbes" znajdziemy też Polaków.

Lista najbogatszych "Forbes". Polacy wśród miliarderów! Fot. shutterstock.com

Najbogatsi świata według "Forbesa"

W nowym zestawieniu magazynu "Forbes" na listę najbogatszych ludzi świata trafiło 2781 miliarderów. To rekordowa liczba, która bije poprzedni rekord z 2021 roku. Łączny majątek tych gigantów finansowych osiągnął astronomiczną kwotę 14,2 biliona dolarów. Na czele rankingu znajdują się znane postaci: Bernard Arnault z rodziną - szef francuskiej firmy z branży dóbr luksusowych LVMH (Louis Vuitton Moet Jennesy) - jego majątek wyceniany jest na 233 mld dolarów, Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg i Larry Ellison.

Polacy na liście "Forbesa"

Wśród światowej elity finansowej znalazło się także miejsce dla Polaków. Osiem znanych postaci z Polski zasiliło listę, z Michałem Sołowowem na czele, którego majątek oszacowano na 6,8 mld dolarów. Pozostali polscy miliarderzy to między innymi Tomasz Biernacki, Jerzy Starak i Paweł Marchewka, co świadczy o dynamicznym rozwoju polskiego biznesu na arenie międzynarodowej.

  • 413. miejsce - Michał Sołowow z majątkiem wycenianym na 6,8 mld dolarów,
  • 619. miejsce - Tomasz Biernacki (5 mld dolarów),
  • 718. miejsce - Jerzy Starak (4,4 mld dolarów),
  • 1581. miejsce - Zygmunt Solorz (2,1 mld dolarów),
  • 1600. miejsce - Paweł Marchewka (2,1 mld dolarów),
  • 1686. miejsce - Dominika Kulczyk (2 mld dolarów), 
  • 1859. miejsce - Zbigniew Juroszek (1,7 mld dolarów),
  • 2028. miejsce - Sebastian Kulczyk (1,6 mld dolarów).

Zmiany na liście "Forbesa". Bogatsi stali się bogatsi

Interesującym jest fakt, że miliarderzy z majątkiem przekraczającym 100 mld dolarów są teraz o 255 proc. bogatsi niż dekadę temu. Stanowią oni zaledwie 0,5 proc. wszystkich miliarderów, lecz dysponują 14 proc. łącznego majątku. Również geograficzny rozkład miliarderów przynosi ciekawe wnioski, z USA na czele listy, a za nim Chiny i Indie.

Pełna lista miliarderów dostępna jest na stronie magazynu "Forbes".

Oceń ten artykuł 0 0