Polska trafiła na czerwoną listę? Ponad 8 tysięcy zakażeń i zaostrzone zasady. Czego dotyczą?

"Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego" – czytamy na TVN24 Biznes. Kategoria czerwona? Przy wyjeździe z Polski należy pamiętać, że niektóre kraje wprowadziły nowe regulacje. Wśród nich Holandia, Czechy i - od 28.10.2021 - Cypr. Jakich dokumentów potrzebujemy? Czego możemy się spodziewać w trakcie naszych podróży?

8 361 nowych zakażeń

Zmianę zasad przekraczania granic niektórych państw wymusiła pogarszająca się sytuacja epidemiczna. Dane Ministerstwa Zdrowia z 27.10.2021 roku z godziny 10.30 wskazują, że przybyło 8 361 nowych zakażeń. Odnotowano 133 przypadki śmiertelne214 695 osób przebywa na kwarantannie. Liczba pacjentów pozostających w szpitalach ze względu na Covid-19 wynosi 5 601464 respiratory są zajęte.

Kategoria czerwona - co oznacza?

Ze względu na rosnącą liczbę przypadków, podróżujący z Polski będą musieli liczyć się z zaostrzonymi zasadami wjazdu do Czech i Holandii. Jak się okazuje, na podobne kroki zdecydował się również Cypr, który nowe regulacje wprowadza w życie już 28.10.2021. Polska znalazła się w tzw. kategorii czerwonej.

Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego – czytamy na TVN24 Biznes.

O czym pamiętać?

Co nowego? Przylatujący z naszego kraju będą musieli posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR. Jak wskazuje TVN24, test ten będziemy musieli wykonać maksymalnie 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu oraz poddanie się na własny koszt kolejnemu testowi PCR na lotnisku w Larnace lub Pafos i pozostanie w samoizolacji do momentu otrzymania wynikuNie dotyczy do jednak osób w pełni zaszczepionych, okazujących Unijny Certyfikat Covid, oraz tych, którzy chorobę Covid-19 przeszli w ciągu ostatnich 180 dni. Przy sobie powinniśmy mieć również wypełnioną na 48 godzin przed wylotem ankietę. Jej brak może skutkować mandatem w kwocie 300 euro, koniecznością wykonania odpłatnych testów lub odmową wjazdu. Władze Republiki Cypryjskiej dodają, że pasażerowie mogą zostać poddani bezpłatnym wyrywkowym testom. 

Jedziesz do Holandii lub Czech?

Wybierasz się w podróż? Zmieniają się zasady wjazdu do niektórych krajów. Co musisz wiedzieć?
W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą przypadków, w niektórych krajach zaczynają obowiązywać zaostrzone zasady wjazdu na ich teren. Gdzie? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie?

Źródło: TVN24 Biznes

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze