hity na MAXXa
hity na MAXXa

Poniedziałek Wielkanocny 2020. Czemu świętujemy lany poniedziałek?

Czas na drugi dzień radosnego świętowania! Po Wielkanocy Polacy świętują także Lany Poniedziałek. Zastanawialiście się, skąd wziął się zwyczaj polewania wodą? Sprawdźcie!

Poniedziałek Wielkanocny. Co to za święto?

Poniedziałek Wielkanocny – jak sama nazwa wskazuje – jest obchodzony dzień po Wielkanocy. Podobnie jak niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest to święto ruchome, a w tym roku przypada ono na 13 kwietnia. W Polsce jest to dzień ustawowo wolny od pracy.


Poniedziałek Wielkanocny to inaczej lany poniedziałek, a nazwa ta pochodzi od dobrze znanej tradycji oblewania się tego dnia wodą. Nawiązuje to do praktyk pogańskich, które łączyły w sobie symboliczny powrót przyrody do życia na wiosnę. Oblewanie wodą miało także symbolicznie oczyścić ciało z grzechu i chorób. Na oblewanie w szczególności narażone były panny, bo było to „gwarantem płodności”.


Lany poniedziałek i tradycje

Najbardziej znaną tradycją jest wspomniane już lanie wodą, czyli inaczej śmigus-dyngus. Co ciekawe, wcześniej były to dwa osobne zwyczaje; „śmigus” odnosił się do symbolicznego smagania po nogach witkami wierzby lub palmami, a z czasem doszło do tego także oblewanie wodą. „Dyngusem” natomiast nazywano symboliczny wykup (np. w postaci jajek) od ponownego oblania. Z czasem nazwy te połączyły się w jedno, dając właśnie śmigus-dyngus.
Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ:


Lany poniedziałek to inaczej śmigus-dyngus. Skąd akurat taka nazwa? Wyjaśniamy!
Lany Poniedziałek kojarzy się nam z radosnym świętowaniem, jak i przede wszystkim z oblewaniem wodą. A zastanawialiście się kiedyś, czemu na drugi dzień świąt mówimy także...


Innym zwyczajem, praktykowanym głównie na południu kraju, jest symboliczne pokropienie gospodarstwa i ziem przez pana domu. Miało to symbolizować dobrobyt i urodzaj na najbliższe miesiące. Popularnym było kiedyś także m.in. robienie drobnych żartów sąsiadom, a także tzw. chodzenie z kurkiem po dyngusie; na wózku dyngusowym wożono koguta (z czasem zastąpionego figurą glinianą czy z ciasta), który był symbolem urodzaju.


Program TV na Poniedziałek Wielkanocny. W telewizji m. in. "Killer-ów 2-óch" i "Alicja w Krainie Czarów"
Co obejrzeć w TV 13 kwietnia? W programie telewizyjnym na Poniedziałek Wielkanocny nie brakuje filmów dla całej rodziny. Wśród nich animacje takie jak "Zaplątani", "Sing" czy "Iniemamocni II".

Oceń ten artykuł 0 0