Poparzyła cię meduza? O tym musisz wiedzieć!

W czasie wakacyjnych kąpieli w morzach i oceanach można natknąć się na meduzy. To zwierzę potrafi poparzyć! Jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie i warto wiedzieć, co należy robić w takiej sytuacji. Wystrzegaj się niebezpiecznego zalecenia!

Poparzenie meduzy – co robić?

Meduzy parzą poprzez swoje macki, które są też nazywane parzydełkami. To z nich uwalniany jest jad w momencie, kiedy następuje kontakt ze skórą człowieka. Czy wszystkie meduzy parzą? Tak – chociaż niektóre tak słabo, że nie odczuwamy tego. Stąd teorie, że niektóre meduzy nie mają zdolności parzenia. Co robić w przypadku, kiedy poparzy nas meduza?

  • Upewnij się, że w miejscu oparzenia nie ma już parzydełek meduzy. Jeśli są, odsuń je za pomocą pęsety,
  • Polej miejsce oparzenia wodą morską, aby je oczyścić,
  • Polej oczyszczone miejsce poparzenia octem lub alkoholem,
  • Jeżeli posiadasz, nałóż balsam kalaminowy.

Poparzenie meduzy – czego nie robić?

Miejsca poparzenia nie należy pocierać, dotykać ani naciskać. Ze skórą w tym miejscu należy obchodzić się ostrożnie. Należy także wystrzegać się popularnej teorii, która głosi "domowy" sposób na walkę z poparzeniem meduzy przy użyciu... moczu. Absolutnie nie wolno tego robić! Mocz nie tylko nie pomoże zmniejszyć dolegliwości, a wręcz przeciwnie – może jeszcze bardziej zaszkodzić.

Pamiętaj! Oparzenie meduzy w większości przypadków nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak objawy bardzo się nasilają, obrzęk nie ustępuje i zaczynasz odczuwać skutki oparzenia na całym organizmie (wymioty, pęcherze skórne, trudności z oddychaniem). Wtedy jak najszybciej zasięgnij profesjonalnej pomocy.

Zbyt długo na słońcu? Sprawdź, jak zaradzić oparzeniom!
Upały mogą dać się we znaki i spowodować oparzenia słoneczne. Jeśli zapomnieliście o skutecznej ochronie słońcem i jest już za późno na przeciwdziałanie, warto sprawdzić...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze