Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję. Co dalej z paszportami covidowymi?

Rada Unii Europejskiej zadecydowała, co dalej z paszportami covidowymi. Certyfikaty te zostały wprowadzone w lipcu 2021 roku i umożliwiały poruszanie się po państwach członkowskich swobodnie. Teraz podjęto nowe decyzje. Co dalej?

Paszporty covidowe – czy będą obowiązywać?

Na początku warto zaznaczyć, że certyfikaty miały obowiązywać przez rok, do 30 czerwca 2022 roku. Władze UE, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną, zdecydowały o przedłużeniu ich ważności o kolejny rok, do 30 czerwca 2023 roku. Najważniejszym powodem podjęcia takiej decyzji jest fakt, że niektóre państwa nadal zachowały restrykcje wjazdowe. Warto dodać, że ta decyzja wcale nie oznacza, że te certyfikaty będą obowiązkowe przy wjeździe do wszystkich krajów UE aż do przyszłego roku!

Co w praktyce oznacza przedłużenie ważności paszportów?

Wszelkie wątpliwości rozwiewa komunikat opublikowany przez Radę Unii Europejskiej:

Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich przyłączeni do systemu będą mogli nadal korzystać z unijnego cyfrowego certyfikatu Covid w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia. Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej. 

Co to oznacza? Jeżeli dane państwo, z uwagi na rozwojową sytuację epidemiczną, zdecyduje się wprowadzić restrykcje wjazdowe, wtedy podróżni będą mogli potwierdzić swój stan zdrowia za pomocą certyfikatu covidowego. Wszystko więc zależy od decyzji państwa, do którego się udajemy. Warto więc śledzić sytuację tam panującą. Obecnie większość państw Unii nie wymaga okazywania paszportu przy wjeździe na swoje terytorium. Dodatkowo Rada Unii Europejskiej ma opublikować sprawozdanie z efektów działania certyfikatów, a także podjąć decyzję w sprawie rozszerzenia puli uznawanych testów – będą więc one bardziej dostępne.  Jednocześnie Unia zastrzega sobie prawo do wcześniejszego uchylenia rozporządzenia o certyfikatów Covid, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Adam Niedzielski o stanie epidemii w Polsce i bezterminowych paszportach covidowych
Minister zdrowia tłumaczy, że decyzje ws. zmiany stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego w Polsce podejmowane będą w kwietniu. Jednocześnie podkreśla: "To nie jest koniec COVID-u, on nam będzie cały czas towarzyszył". W kwestii...


 
Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze