Rekiny w Portugalii. Jest się czego bać? Ile ludzi rocznie ginie "w ich szczękach"?

Trzy rekiny na jednej z portugalskich plaż. Policja z Figueira da Foz wydała zakaz wejścia do wody i przebywania w jej pobliżu. Powinniśmy się bać? Liczba śmiertelnych ataków rekinów na ludzi i...ludzi na rekiny znacznie się różni.

Na czystych wodach...

Wakacje w Portugalii. Turyści, lokalni mieszkańcy. Chwila przerwy, chwila oddechu. Słońce, ciepły piasek, czyste morze… z którego trzeba uciekać! Pandemia koronawirusa spowodowała, że popularne miejsca turystyczne opustoszały. Plaże świeciły pustkami, urlopowicze – zamknięci w domach, przed restauracjami – brak kolejek. Poprawił się nie tylko stan powietrza, ale również i wody. Nowe gatunki? Przy niektórych plażach pojawiły się niespotykane wcześniej ryby. Wycieczkowicze mają okazję dostrzec nie tylko niegroźne odmiany morskich zwierząt, ale również rekiny. A te pojawiają się blisko miast w poszukiwaniu pożywienia. Wszystko to przy zachodnim wybrzeżu Portugalii i w południowym regionie Algarye. Jest się czego obawiać? Na głębinach czy przy brzegu?

Sceny jak z filmu Stevena Spielberga

Trzy rekiny niedaleko plaży w Figueira da Foz w zachodniej Portugalii. Surferzy poinformowali o tym "odkryciu" lokalne władze. Policja wydała zakaz przebywania w wodzie i w jej pobliżu. Rozpoczęto ewakuację. Plażowicze zmuszeni byli przerwać swój wypoczynek. Rekiny zagrażały życiu i zdrowiu ludzi? Sprawę komentuje portugalski instytut naukowy CIBIO-inBIO. Instytut prowadzi zorganizowane działania mające na celu pogłębienie wiedzy naukowej z zakresu bioróżnorodności i biologii ewolucyjnej. Eksperci podkreślają, że jednym z najpopularniejszych gatunków rekina pojawiającym się w tym rejonie jest żarłacz błękitny. Dawniej, w starszej literaturze ichtiologicznej nosił miano rekina szarego i żarłacza ludojada. 

Ile ludzi ginie od ataków rekina? Ile rekinów ginie z rąk ludzi?

W 2020 roku na całym świecie miało miejsce 57 niesprowokowanych ataków rekinów na ludzi. Była to najniższa liczba niesprowokowanych ataków rekinów od 2008 r. Jednak w 2020 r. 10 niesprowokowanych ataków zakończyło się śmiercią, co stanowiło większą liczbę niż w poprzednich latach - podaje M. Szmigiera w badaniach publikowanych w marcu 2021 roku.

Zgodnie z danymi na stronie "Statista" w 2019 liczba tego typu ataków wynosiła 64, z czego 2 zakończyły się śmiercią. W 2018 z kolei - 66, z czego 4 ze śmiertelnym skutkiem.

Gdzie najczęściej atakują? W 2020 na pierwszym miejscu mamy USA, dalej Australię, Fidżi, Polinezję Francuską, Nową Kaledonię, Nową Zelandię, Sint Maarten na Karaibach oraz Tajladnię.

A ile rekinów ginie z rąk ludzi? Dane wskazują na liczbę 100... milionów rocznie.

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze