"Rodzina 500+". Zbliża się ważny termin!

Rusza nowy okres świadczeniowy programu wsparcia dla rodzin. Aby otrzymać środki, należy złożyć wniosek. Do kiedy? Zbliża się ważny termin. Jak zachować ciągłość wypłat 500+? Odpowiedź poniżej.

Nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 500+"

Okres ten rusza 1 czerwca 2022 i potrwa do 31 maja 2023 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina: „Aby dalej otrzymywać świadczenie, konieczne jest złożenie nowego wniosku”.

Dokumenty można dostarczyć wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Dodatkowo, nowelizacja ustawy zakłada, że środki wypłacane będą bezgotówkowo. Trafią na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Rodzice, którzy złożą dokumenty do końca kwietnia br., zachowają ciągłość wypłat świadczenia wychowawczego. „Większość rodziców już złożyła nowe wnioski. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, zachęcam, by nie zwlekali” – zaznacza szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dane ministerstwa wskazują, że od 1 lutego 2022, kiedy ruszył nabór dokumentów na nowy okres świadczeniowy, rodzice i opiekunowie dostarczyli już ponad „3,2 mln wniosków obejmujących blisko 5,2 mln dzieci” – czytamy.

Terminy

Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, a chcą zachować wspomnianą ciągłość wypłat 500+, muszą się spieszyć. Mają czas do 30.04.2022. Wówczas środki należne za miesiąc czerwiec zostaną wypłacone najpóźniej do 30.06.2022.

Co jeśli rodzice i opiekunowie przegapią podany termin? W przypadku wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2022 roku, na ustalenie prawa oraz wypłatę przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec wnioskodawcy mogą liczyć nie później niż do 31 lipca br. Jeśli dokumenty zostaną wysłane w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2022 roku, ustalenie oraz wypłata środków za miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień nie potrwają dłużej niż do dnia 31.08.2022.

Złożenie wniosków na nowy okres świadczeniowy po 30 czerwca 2022 wiąże się z sytuacją, w której świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

Tajemnicza choroba wątroby u dzieci. Kolejne przypadki w Europie i w USA
Medialne doniesienia "The Washington Post", "The Associated Press", "Fox News", "CBS News" i in. wskazują na rosnąca liczbę przypadków choroby wątroby wśród dzieci. Lekarze szukają przyczyny. Do sprawy...

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej / PAP

Oceń ten artykuł 0 0