Sanah i Mata na podium, a zaraz za nimi Ekipa Friza. Sprawdź wyniki rocznego podsumowania OLiS!

Związek Producentów Audio-Video przedstawił roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS). Niedościgniona okazała się być Sanah, a zaraz za nią uplasowali się Mata i Ekipa Friza. Wciąż najchętniej kupujemy dzieła polskich wykonawców. W pierwszej dwudziestce znalazła się tylko jedna płyta zagranicznej artystki.

Oficjalna Lista Sprzedaży już od ponad 20 lat prezentuje zestawienia najchętniej kupowanych płyt w Polsce. W ubiegłym podsumowaniu na pierwszym miejscu znalazł się Quebonafide ze swoim albumem „Romantic Psycho”. Na podium stanęły też zespoły Kult i PRO8L3M. A czyją twórczość kupowaliśmy najchętniej w 2021 roku?

Sanah zajmuje aż dwa miejsca na podium! Polacy niezwykle polubili „Irenkę” i „Królową dram”

Podsumowanie OLiSu otworzyła Sanah ze swoim drugim w karierze albumem „Irenka” – to właśnie ta popowa płyta najczęściej pojawiała się na pierwszym miejscu zestawienia. Swoją premierę miała w maju 2021 roku, a zawiera takie hity jak „Ale jazz!” czy „etc. (na disco)”. Jednak poza tymi nowościami Sanah przy okazji wydania rozszerzonej wersji albumu postanowiła także odświeżyć dwa hity starszego pokolenia, czyli „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” (Skaldowie) i „Kaziu, zakochaj się” (Kabaret Starszych Panów). Na płycie gościnnie wystąpili też tacy wykonawcy jak Vito Bambino i Sobel.

Ale nie jest to jedyna płyta polskiej wykonawczyni, która ukazała się w zestawieniu. Na trzecim miejscu uplasował się jej debiutancki album studyjny „Królowa dram”, który uzyskał już status diamentowej płyty. I nic dziwnego, skoro krążek promowany był przez jeden z największych hitów Sanah – „Szampan”. Co więcej, w ubiegłym roku „Królowa dram” także pojawiła się w rocznym podsumowaniu OLiS, jednak wtedy znazła się na piątym miejscu.

Mata także umie sprzedawać. „Młody Matczak” depcze Sanah po piętach

„Młody Matczak” to drugi album studyjny polskiego rapera, Maty. Płyta ukazała się w październiku ubiegłego roku. Była najchętniej słuchanym wydawnictwem w serwisie Spotify, a obecnie posiada ona status podwójnej platyny. Wraz z Matą w jej nagraniu udział wzięli także Taco Hemingway, Quebonafide czy Malik Montana. 

Ekipa Friza z dobrym debiutem

Trzecią najwyżej notowaną płytą jest „Sezon 3”, czyli debiutancki album studyjny Ekipy Friza. Swoją premierę miał w czerwcu 2021 roku, a promował go singiel „3KIPA”. Jego produkcji podjął się Donatan, czyli jeden z najlepszych polskich producentów hip-hopowych według czasopisma „Machina”. Na płycie gościnnie pojawili się Roksana Węgiel i raper Qry.

Adele i Måneskin ulubionymi zagranicznymi artystami Polaków?

Podsumowanie najchętniej kupowanych płyt 2021 roku pokazuje, że Polacy najchętniej sięgają po twórczość rodzimych artystów – w pierwszej setce zestawienia aż 69 albumów to właśnie dzieła naszych krajowych muzyków, a tylko 28 płyt należało do zagranicznych twórców. Do pierwszej dwudziestki w zestawieniu OLiS udało się dotrzeć tylko jednej artystce spoza Polski. Chodzi o Adele, która po sześcioletniej przerwie wydała swój czwarty w karierze album „30”. Brytyjska piosenkarka tym samym zajęła 7. miejsce na liście. Następna w kolejności zagraniczna płyta znajduje się dopiero na 23. pozycji – jest to „Teatro D'Ira Vol. 1” zespołu Måneskin, czyli zwycięzcy Eurowizji 2021.

Roczne zestawienie pokazuje także wzrost sprzedaży płyt w Polsce – w porównaniu z rokiem 2020 jest to zmiana o 7%. Biorąc pod uwagę jedynie pierwszą setkę listy OLiS całkowita liczba sprzedanych albumów w Polsce w 2021 roku to 1,3 mln egzemplarzy. Warto podkreślić, że w podsumowaniu udział biorą jedynie nośniki fizyczne, a więc cyfrowe wydania wciąż nie przekreślają powodzenia tych tradycyjnych.

A jakie są Wasze ulubione albumy ubiegłego roku?

Sprawdź jakim samochodem jeździ Wersow! Gwiazda pokazuje nowy nabytek, a członkowie Ekipy komentują
Wersow z Ekipy Friza postanowiła sprawić sobie nowy samochód. Na swoim kanale na YouTubie influencerka opowiedziała o swoich odczuciach po tym, jak pierwszy raz zobaczyła go na żywo. Jaki model wybrała młoda...

Oceń ten artykuł 0 0