Święta Bożego Narodzenia będą droższe niż rok temu? Za co zapłacimy więcej?

Słaby złoty, wysoką inflacją, zerwane łańcuchy dostaw i braki w zaopatrzeniu - wszystko to przekłada się na podwyżki cen. Droższe są: paliwa, żywność, a także sprowadzane z zagranicy produkty, które w okresie świątecznym służą nam jako prezenty dla bliskich. Ile w tym roku zapłacimy za karpia? Co z benzyną? Opublikowano prognozy cen. Szczegóły poniżej.

Święta nawet o połowę droższe niż rok temu

Ekonomiści tłumaczą, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mogą być nawet o połowę droższe niż te w 2020. Eksperci zaznaczają, że powodem są podwyżki cen żywności, ceny paliwa, zerwane łańcuchy dostaw oraz inflacja. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego w październiku 2021 utrzymywała się ona na poziomie 6,8 %Osłabiony kurs złotego przełoży się na wyższe koszty prezentów sprowadzanych przez hurtowników z zagranicy. W poniedziałek euro było najdroższe od 12 lat - kosztowało ponad 4,70 zł. Dolar kosztował prawie 4,20 zł, a frank szwajcarski - rekordowe ponad 4,50 zł – podaje TVN24.

Zerwane łańcuchy dostaw

Brak towarów w sklepach oraz opóźnienia w zaopatrzeniu są pokłosiem pandemii. Jak informuje „Rzeczpospolita”, główny problem dotyczy sprzętów elektronicznych. Związane jest to z kryzysem na rynku chipów. Wiele globalnych film ogranicza produkcję swoich towarów, co przekłada się na ich braki na sklepowych półkach. Czytaj tutaj:

Rosną ceny paliwa i żywności

Podwyżki czekają także paliwo i żywność. Szykujmy się na to, że karp będzie droższy o 20-30 procent. Handlowcy już mówią, by spodziewać się cen w okolicy 20 złotych za kilogram – tłumaczą Krzysztof Berenda i Magdalena Partyła z RMF 24. Jak dodają, podrożały także zboża, których cena w hurcie jest o 40 procent droższa, a to przełoży się z kolei na koszty, które poniesiemy przy zakupie mąki. Z uwagi na powrót ptasiej grypy, więcej płacimy również za jajka. Rok temu średnia cena paliwa wynosiła 4,50 zł - czytamy na rmf24.pl. Prognozy opublikowane przez e-petrol.pl zakładają, że w okresie 22-28 listopada 2021 zapłacimy za nie średnio:

Pb98 – 6,23-6,39 zł/l;
Pb95 – 5,98-6,10 zł/l;
ON – 6,01-6,12 zł/l;
LPG – 3,33-3,41 zł/l.

Źródło: Krzysztof Berenda, Magdalena Partyła/RMF24 / PAP / TVN24 / e-petrol.pl

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: