Ta nazwa sieci pozwala zablokować dostęp do Internetu w iPhone’ach. Poważny błąd w systemie iOS!

Jak dobrze wiemy, nie każdy system operacyjny jest perfekcyjny. Po raz kolejny przekonują się o tym użytkownicy iPhone’ów, którzy borykają się z problemem dotyczącym blokady połączeń z sieciami bezprzewodowymi. Okazuje się, że w systemie iOS istnieje poważna luka, która pozwala sieci bezprzewodowej o konkretnej nazwie na całkowite wyłączenie Wi-Fi w urządzeniach od Apple.

Nazwa sieci Wi-Fi może zablokować Internet w iPhone’ach

Niedawno w systemie iOS odkryto poważny błąd, który pozwala na całkowite wyłączenie Wi-Fi nie tylko w iPhone’ach, ale także wszystkich urządzeniach od Apple z tym systemem. Problem tkwi w konkretnej nazwie sieci Wi-Fi, którą jest "%p%s%s%s%s%n". Gdy iPhone znajdzie się w zasięgu tej sieci, w telefonie przestanie działać całkowicie funkcja Wi-Fi. Nie będzie można również skorzystać z funkcji sieciowych, takich jak AirDrop. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że restart urządzenia nie rozwiązuje problemu.

Sprawę na Twitterze nagłośnił Carl Schou, który także borykał się z problemami w przypadku sieci Wi-Fi z ‘%’ w swojej nazwie. W tym przypadku chodziło o utworzenie hotspota bezprzewodowego z nazwą „%secretclub%power”.

Możesz całkowicie wyłączyć Wi-Fi na każdym urządzeniu z systemem iOS przez utworzenie publicznej sieci Wi-Fi o nazwie ‘%secretclub%power’. Problem może występować nawet po zresetowaniu ustawień sieciowych – czytamy na Twitterze.

Co jest przyczyną tego błędu?

Wyjaśnić problem spróbowała reakcja serwisu 9to5mac. Okazuje się, że błąd dający możliwość wyłączenia Wi-Fi w iPhone’ach najprawdopodobniej wynika z zabezpieczeń systemu, które chronią telefon przed uszkodzeniem pamięci.

Znak ‘%’ jest powszechnie wykorzystywany do programowania. W języku C fraza ‘%n’ wykonuje pewną operację zapisania liczby znaków w ciągu łańcucha. System obsługujący Wi-Fi w iPhone’ach najprawdopodobniej przesyła niewyizolowaną, pełną nazwę sieci Wi-Fi (czyli SSID) do wewnętrznej biblioteki, która odpowiada za formatowanie ciągu znaków. W konsekwencji urządzenie zaczyna przesyłać dowolny zapis do pamięci, co powoduje jej przepełnienie. Z racji tego, że tego typu operacja może całkowicie uszkodzić telefon, zabezpieczenia systemu iOS blokują ten proces, czego efektem jest skuteczne wyłączenie Wi-Fi w urządzeniu – czytamy.

Jak naprawić usterkę?

Nie martwmy się, jeśli w przypadku czyjegoś żartu przypadkowo znajdziemy się w zasięgu sieci z ‘%p%s%s%s%s%n’ w nazwie i zablokujemy sobie tym samym Wi-Fi w naszym telefonie z jabłkiem. Istnieje rozwiązanie problemu, którym jest wyzerowanie wszystkich ustawień sieciowych. Wtedy Wi-Fi w telefonie powinno zacząć ponownie funkcjonować. Niestety, jest jeden efekt uboczny przywracania ustawień sieci w iPhone’ach. Utracone zostaną wszystkie zapamiętane sieci Wi-Fi. Od nowa trzeba będzie wprowadzić do nich dane logowania w celu połączenia się z nimi.

Kiedy Apple naprawi usterkę? Najprawdopodobniej wkrótce firma wyda aktualizację, która usunie niezamierzony błąd z systemu iOS. Przypomnijmy, że obecnie aktualną wersją systemu iOS jest aktualizacja 14.6.

Pracownik Microsoftu przez miesiące okradał korporację. Chodzi o kwotę nawet 10 milionów dolarów
Wielki przekręt w Microsofcie. Pracownik korporacji postanowił wykorzystać błąd w firmowych zabezpieczeniach i dorobić się w nieuczciwy sposób. Mężczyzna okradł w ten sposób firmę...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze