TikTok będzie walczyć o swoje. Szykuje się proces dekady?

TikTok staje na progu prawnej burzy, którą trudno porównać z czymkolwiek, co dotychczas widzieliśmy. Serce kontrowersji bije w rytmie propozycji ustawy, która może wykluczyć aplikację z amerykańskiego rynku - największego i najbardziej pożądanego przez platformy cyfrowe. Czy to koniec TikToka w USA, czy początek niezwykłej batalii o wolność słowa?

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/LanKS
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/LanKS

W minioną sobotę amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiet ustaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego, wśród których znalazł się akt prawny zagrażający TikTokowi zakazem działalności w Stanach, jeśli ByteDance nie sprzeda aplikacji. Michael Beckerman, szef polityki publicznej TikToka w USA, nie pozostawia wątpliwości co do następnych kroków firmy:

Jeśli ustawa wejdzie w życie, przeniesiemy sprawę do sądów, aby podjąć wyzwanie prawne

– powiedział, cytowany przez "Financial Times".

TikTok będzie walczyć o pozostanie w USA

Beckerman wskazuje, że proponowany zakaz jest "jasnym naruszeniem praw dla 170 milionów amerykańskich użytkowników TikToka". Firma nie zamierza się poddać, co znajduje swoje potwierdzenie w korespondencji dla pracowników, w którym zapowiada kontynuację walki.

Zakaz TikToka jest częścią większego pakietu ustaw, który trafił do Senatu USA i ma zostać podpisany przez prezydenta Joe Bidena. Beckerman podkreśla, że jest to dopiero początek długiego procesu, a firma szykuje się na nadchodzącą batalię prawną, zapowiadając spotkanie z pracownikami w celu omówienia sytuacji.

TikTok może mieć kłopoty przed procesem

W tle zaczynają pojawiać się doniesienia dotyczące zmian w zespole prawnym TikToka, w tym możliwego odejścia Ericha Andersena, głównego radcy prawnego ByteDance, który kieruje strategią prawną firmy. Andersen, który przeszedł do ByteDance z Microsoftu w 2020 roku, może zdecydować się na odejście przed rozpoczęciem bitwy sądowej.

Historia TikToka w USA to ciągła walka o przetrwanie. Firma już wcześniej skutecznie korzystała z pomocy amerykańskich sądów, aby odeprzeć próby zakazu działalności. W ubiegłym roku sędzia federalny zablokował próbę zakazu aplikacji w Montanie, podkreślając, że prawdopodobnie naruszałoby to prawo do wolności słowa.

Czy nadchodząca batalia prawnicza zakończy się sukcesem TikToka, podobnie jak poprzednie starcia? Czas pokaże, ale jedno jest pewne: TikTok nie zamierza oddawać pola bez walki.

Tinder wprowadza nową funkcję. Udostępnij szczegóły randki swoim bliskimi!
Tinder wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, wprowadzając innowacyjną funkcję, która pozwala na udostępnianie kluczowych informacji o planowanej randce przy użyciu jednego linku. Ta nowość ma na celu zwiększenie poczucia...

Oceń ten artykuł 0 0