To już ten czas w roku! Rozpoczął się sezon na grzybobranie

Sezon na grzybobranie oficjalnie się rozpoczął. Poniżej podpowiadamy na jakie grzyby warto zwrócić uwagę, co zabrać ze sobą do lasu oraz gdzie szukać pomocy przy identyfikacji nieznanego okazu.

Sierpień - czas grzybobrania

W tym roku pogoda jest jak w kratkę - raz upał, raz deszcz. To oznacza, że w lesie panują idealne warunki do porostu grzybów. Podczas wakacyjnych spacerów warto wybrać się do lasu czy na łąkę z przygotowanym koszykiem. Chociaż największy wysyp grzybów ma miejsce pod koniec lata, to wielu grzybiarzy już teraz cieszy się swoimi zbiorami. Takie własnoręcznie zebrane grzyby nie tylko są uważane za najlepsze, ale dodatkowo spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie i pozbycie się stresu. Należy jednak pamiętać, aby zbierać tylko te okazy, które na sto procent są jadalne. Jeśli nie mamy pewności czy grzyb trujący, lepiej jest go zostawić pośród mchu.

Sierpień to wczesny sezon na zbieranie grzybów, ale powoli ludzie zmierzają do lasów w tym celu. Teraz zbiera się m.in. kurki. Za moment zaczną się podgrzybki. Gdzieś tam można liczyć na koźlarza czy prawdziwka - podkreślił Adam Kamiński, specjalista służby leśniej z Nadleśnictwa Skrwilno.

Na jakie grzyby warto zwrócić uwagę?

W Polsce w sierpniu można natknąć się głównie na:

  • Podgrzybki brunatne - nazywane też grzybem francuskim lub grzybem kasztanowym. Mają wysoki poziom błonnika, który wpływa korzystnie na układ pokarmowy oraz regulację pracy jelit;
  • Pieprzniki jadalne - czyli znane i lubiane kurki. Są malutkie, dlatego podczas poszukiwań warto zajrzeć pod liście. Śmiało można dodać je do jajeczniy lub zamarynować na zimę;
  • Borowiki szlachetne - czyli innymi słowy prawdziwki. Są bogate w wiele składników m.in. fosfor, żelazo, witaminy z grupy B, magnez oraz potaz;
  • Koźlarze babki - zwane również kozakami. Rosną od lipca do listopada, często w okolicy brzóz. Bardzo smaczne w wersji duszonej, marynowej oraz suszonej;
  • Maślaki zwyczajne - najczęściej rosną w sąsiedztwie sosen i modrzewi. Niektóre gatunki są bogate w białko oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Ekwipunek do lasu

Eksperci podkreślają, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. A tych nie brakuje!

Nasi grzyboznawcy są do państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku. Dyżurują zarówno w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej, jak i przy innych powiatowych stacjach Sanepidu. Jeżeli tylko nie są państwo czegoś pewni, to proszę do nas przyjść. Doświadczeni specjaliści pomogą i rozwieją państwa wątpliwości - powiedział Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

A jaki sprzęt jest nam potrzebny na wyprawę po lesie? Podczas grzybobrania najlepiej sprawdzi się wiklinowy kosz (ze względu na przewiew) lub szerokie wiadro. Grzybów nie powinno się zbierać do reklamówek, których zebrane rarytasy mogą się zaparzyć. Warto też zadbać o środki przeciwko kleszczom i owadom. Najlepiej jednak zabrać ze sobą przyjemne towarzystwo i miło spędzić czas!

Sceny jak z horrorów w polskich lasach! Uciekać czy dzwonić na policję?!
Spacer po lesie może być przygodą życia i nie chodzi tu o dwa ogromne kosze wypełnione najlepszymi grzybami czy jagodami. Jest coraz ciemnej, a tu nagle z ziemi wyłaniają się „palce umarlaka”.

Te grzyby nazywa się "czarnym złotem". Można znaleźć je w Polsce!
Trufle to grzyby, które przodują na rynku pod względem ceny. Te rzadkie i tajemnicze grzyby to prawdziwy rarytas! Okazuje się, że trufli można szukać również w Polsce! Gdzie dokładnie?

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze