To tatrzańskie schronisko wyleciało w powietrze 35 lat temu. Moment eksplozji wykorzystano w filmie "Trójkąt Bermudzki" [WIDEO]

Polana Pisana znajduje się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Miłośnicy gór mogą zobaczyć to malownicze miejsce w czasie spaceru z Kir czy schroniska na Hali Ornak. Starsi turyści pamiętają, że jeszcze w latach 80. znajdowało się tam niewielkie schronisko, które... wyleciało w powietrze. 

Schronisko na Polanie Pisanej

Historia tego miejsca zaczyna się od 1935 roku. W tamtym czasie Stanisław Pitoń z Kościeliska postanowił zorganizować bufet w niewielkim szałasie. II wojna zmieniła charakterystykę obiektu z turystycznego na schron dla partyzantów i kurierów tatrzańskich. Niestety, w wyniku starć wojsk - obiekt spłonął w 1945 roku. Po zakończeniu walk zdecydowano o odbudowie schroniska - nowy budynek był większy. Mieścił się tam bufet, pomieszczenie dla grotołazów i stróżówka ratowników górskich. 

Niszczejące schronisko do rozbiórki

Upływający czas sprawił, że stan budynku systematycznie pogarszał się. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, które przejęły niszczejący obiekt, nie miały środków na kolejne remonty. Wówczas podjęto decyzję - rozbiórka. Przed wcieleniem planów w rzeczywistość okazało się, że władze parku otrzymały nietypową propozycję od twórców filmu „Trójkąt Bermudzki”, którzy chcieli wysadzić budynek w powietrze. Obiekt zniknął z powierzchni ziemi w spektakularny sposób, mimo protestów i próśb turystów. Schronisko na Polanie Pisanej wyleciało w powietrze 5 sierpnia 1987 roku. Moment detonacji i eksplozji uwieczniły kamery filmowców. To z pewnością jedna z najbardziej widowiskowych scen zrealizowanych na terenie Tatr.

Eksplozja schroniska w Tatrach

TOPR opublikował niezwykłe zdjęcia wraku z dna Morskiego Oka! [FOTO]
Tatry odwiedzane są co roku przez setki tysięcy turystów. Mimo to nadal kryją w sobie wiele tajemnic. Wiedzieliście, że kiedyś po tafli Morskiego Oka można było pływać? I że na dnie tego tatrzańskiego jeziora leży wrak pewnej łodzi?

Kontrowersyjne schronisko Burowej nad Morskim Okiem. Dziś po nim nie ma już śladu. Dlaczego?
Morskie Oko to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Stosunkowo łatwa trasa prowadzi do niezwykle malowniczego miejsca, skąd rozciąga się spektakularna panorama na bajeczne jezioro i majestatyczne szczyty okolicznych gór. Zwieńczeniem...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze