Tylko co trzeci Polak chodzi do kina - szokujące wyniki badań KIM

Podczas pandemii przyzwyczailiśmy się do korzystania z platform streamingowych, a kina świeciły pustkami. Jak wyglądają oficjalne statystyki? Szczegóły poniżej!

Ciężkie czasy dla branży filmowej

Pandemia sprawiła, że przez długi czas przemysł filmowy stał w miejscu. Nowe filmy nie były produkowane, więc nie mogły mieć premiery w kinie. Dodatkowo placówki kulturalne były zamknięte z powodu obostrzeń. Popularność za to zyskały platformy streamingowe, które oferują dostęp do bardzo dużych baz filmowych. Teraz kiedy pandemia powoli wygasa kina znowu stoją przed nami otworem. Ale czy chętnie z tego korzystamy? Zbadał to Krajowy Instytut Mediów.

Czy Polacy chodzą do kina?

Portal wirtualnemedia.pl donosi, że Krajowy Insytut Mediów przeprowadził badania dotyczące tego, jak często Polacy chodzą do kina. Okazuje się, że podczas 12 miesięcy tylko 27,9% obywateli Polski odwiedzało kina regularnie. Badane były osoby od 16. roku życia. W badanym okresie uwzględniono też czas kiedy w kinach trzeba było nosić maseczki, a w salach obowiązywał limit osób.  Najwięcej entuzjastów dużego ekranu znalazło się w grupie wiekowej 16-24 lata, najmniej w wieku 65+. Badania KIM udowodniły, że częściej na film do kina wybierają się osoby z wyższym wykształceniem. Osoby z wykształceniem zawodowym stanowiły 15% widzów. 39,7% badanych, którzy odwiedzili kino chociaż raz, pochodzi z większych miast. Jeśli chodzi o mieszkańców wsi, to do kina wybrał się średnio co piąty.

Wszystko wina pandemii

Takie wyniki nie zachwycają, ale badacze uspokajają. Dyrektorka Departamentu Badań i Analiz - Maja Kurzelewska, twierdzi, że za takie niskie statystyki jest odpowiedzialna pandemia oraz wprowadzone podczas niej ograniczenia. Kolejne badania mają zostać przeprowadzone już w okresie bez rystrykcji. Zdaniem badaczki, ich wyniki będą się znacznie różnić od tych teraz. Miejmy nadzieję, że tak się stanie.

Coraz bliżej do otwarcia kin samochodowych. Czy będą tak popularne, jak w USA?
Kina samochodowe mogą zostać otwarte w Polsce dużo szybciej, niż tradycyjne sale kinowe. Czy oglądanie filmu z samochodu będzie w naszym kraju równie popularne, co w Stanach Zjednoczonych, gdzie tego typu rozrywka...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze