Uczniowie wracają na zdalne nauczanie. Rodzice otrzymają dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Władze wypłacą dodatkowe świadczenie? Rozporządzenie w sprawie nauki w formie online zostało już przyjęte i opublikowane. Ta potrwa od 20.12.2021 do 09.01.2022 roku. Co w takim razie z dodatkowymi środkami dla rodziców, którzy zostaną z dziećmi w domach? Resort rodziny, pracy i polityki społecznej prowadzi prace nad przepisami umożliwiającymi przyznanie zasiłku. Ile wyniesie i komu przysługuje? Wyjaśniamy.

Nauka w formie online od poniedziałku 20.12.2021

20.12.2021 roku uczniowie ponownie zasiądą przed monitorami komputerów. Wraca nauczanie zdalne w szkołach i na uczelniach wyższych. Lekcje online potrwają do dnia 9 stycznia 2022, a 10.01.2022, jak zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, szkolne ławki ponownie się zapełnią. Do tego czasu jednak uczniowie będą spędzać czas w domach. W związku z wprowadzeniem nowych zasad w ramach walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 uczniowie będą kształcić się w formie zdalnej, z wyjątkiem m.in. przedszkoli i wszelkich form wychowania przedszkolnego. Dodatkowo, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne będą mogły działać w sposób stacjonarny, a uczniowie zrealizują praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia.

Dodatkowe świadczenie

Powrót nauki zdalnej wiąże się również z powrotem pytań w zakresie przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad przepisami umożliwiającymi przyznanie dodatkowego świadczenia na okres nauki zdalnej. Wypłaty w ramach zasiłku w wysokości 80 proc. wynagrodzenia przysługują matce lub ojcu ucznia, którzy ze względu na nauczanie online i niemożność przekazania opieki innym członkom rodziny, będą musieli zostać z dzieckiem w domu. Jak podaje Maciej Sztykiel z RMF24, środki otrzymają rodzce: "dzieci w wieku do lat 8 ubezpieczonym rodzicom dziecido 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego". Środki nie zostaną jednak wypłacone w sytuacjach: gdy jeden z rodziców będzie w stanie zapewnić dziecku opiekę ze względu np. na urlop wychowawczy czy brak pracy oraz, gdy rodzic nie skorzysta z opieki zapewnionej przez placówkę edukacyjną.

Źródło: Maciej Sztykiel/RMF24

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: