Ukraina wygrała Eurowizję. Kim są Kalush Orchestra, zwycięzcy konkursu?

Reprezentujący Ukrainę zespół Kalush Orchestra z utworem "Stefania" wygrał 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Co wiemy o zwycięzcach tegorocznej Eurowizji?

Ukraina wygrała Eurowizję 2022

W sobotę 14 maja w Turynie odbył się wielki finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. W koncercie odbywającym się w hali PalaOlimpico wzięli udział reprezentanci 25 państw – 20 wykonawców wyłonionych z dwóch półfinałów oraz przedstawiciele państw tzw. Wielkiej Piątki, czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Polskę reprezentował w konkursie Krystian Ochman. Z utworem „River” zajął ostatecznie dwunaste miejsce, zdobywając łącznie 151 punktów.

66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie wygrał zespół Kalush Orchestra z Ukrainy. Ich utwór „Stefania” zdobył w sumie imponujące 631 punktów. Drugi w klasyfikacji Sam Ryder z Wielkiej Brytanii otrzymał łącznie 466 punktów, a trzecia Chanel z Hiszpanii zgromadziła ich 459.

Czytaj więcej:

Ukraina wygrywa Eurowizję 2022! Które miejsce zajął Krystian Ochman z Polski?
14 maja w Turynie odbył się finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak poradził sobie występujący w biało-czerwonych barwach Krystian Ochman? Tak wysoko w klasyfikacji od dawna nie był żaden reprezentant...

Kalush Orchestra i afera wokół ukraińskich preselekcji

Zespół Kalush Orchestra wygrał Eurowizję, choć mógł w ogóle się na niej nie pojawić – nie tylko ze względu na aktualną sytuację w Ukrainie. Tamtejsze preselekcje wygrała bowiem Alina Pash. Kiedy jednak rozpętała się afera wokół jej wyjazdu na Krym, wokalistka postanowiła zrezygnować z reprezentowania swojego kraju. Ostatecznie zastąpili ją wykonawcy utworu „Stefania”, którzy w ukraińskich preselekcjach zajęli drugie miejsce.

 

Kim są Kalush Orchestra – zwycięzcy Eurowizji w Turynie?

Kalush to ukraiński zespół hip-hopowy z Kijowa, założony w 2019 roku przez rapera Ołecha Psiuka, multiinstrumentalistę Ihora Didenczuka (muzyk formacji Go_A, która reprezentowała Ukrainę na Eurowizji w 2021 roku) oraz DJ-a MC Kilimmena. W 2021 roku grupa poszerzyła skład o Tymofija Muzyczuka oraz Witalija Dużyka i uruchomiła projekt Kalush Orchestra. Nazwa zespołu pochodzi od miasta Kałusz w obwodzie iwanofrankiwskim w Ukrainie, z którego pochodzi lider grupy Ołeh Psiuk.

Kalush zadebiutował w 2019 roku utworem „Ne marynuj”. Po opublikowaniu drugiego teledysku do utworu „Ty honysz” w listopadzie 2019 roku muzycy podpisali kontrakt z amerykańską wytwórnią Def Jam Recordings. Ich debiutancka płyta „Hotin” ukazała się w lutym 2021 roku. W lipcu tego samego roku premierę miał album „Jo-jo” nagrany we współpracy z raperem Skofką.

W 2022 roku projekt Kalush Orchestra z utworem „Stefania” zgłosił się do ukraińskich preselekcji eurowizyjnych Vidbir. Grupa zajęła w nich drugie miejsce, jednak po wycofaniu kandydatury zwyciężczyni Aliny Pash to właśnie oni zostali reprezentantami Ukrainy w 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. 14 maja wygrali imprezę w Turynie.

Oceń ten artykuł 0 5
Komentarze