Wiadomo, na jak długo uodparnia. Trzecia dawka Pfizera przeciwko Covid-19

Jak podaje PAP - z izraelskiego szpitala Tel HaShomer wyciekły wyniki badań, które wykazują, iż trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest bardziej skuteczna. Bowiem zawiera więcej przeciwciał zwalczających Covid-19.

Co konkretnie wykazały badania?


O przecieku informacji z izraelskiej placówki poinformował program informacyjny Channel 12. Według danych, wiadomo, iż trzecia dawka szczepionki Pfizera jest ulepszona i bardziej chroni przed zakażeniem niż dwie poprzednie dawki. Najpewniej w przeciągu dwóch lub czterech tygodni zostaną opublikowane badania dotyczące wzmożonej skuteczności trzeciej dawki szczepionki firmy Pfizer. W wyniku badań izraelskiej organizacji zdrowia – Clalit Health Services – potwierdzono, że trzecia dawka Pfizera wykazuje większą efektywność w zapobieganiu poważnym zachorowaniom na wirusa aż w 92%.

Na jak długo uodparnia trzecia dawka Pfizera?

Badania udowodniły, że trzecia dawka szczepionki firmy Pfizer zapewnia odporność od dziewięciu do dziesięciu miesięcy. Przebadano ponad 7 tys. osób, którym podano trzecią dawkę, niemal wyłącznie Pfizera. Wyniki badań porównano z danymi osób, które przejęły drugą dawkę szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 co najmniej pięć miesięcy wcześniej. Izrael jest jednym z pierwszych państw, które rozpowszechniły szczepienia trzecią dawką. Nastąpiło to w sierpniu tego roku i objęto szczepieniem najpierw osoby powyżej 65 roku życia. Następnie szczepienia zostały skierowane do pozostałych obywateli. Najprawdopodobniej taki system działania w obliczu pandemii wpłynął na rychłe zakończenie czwartej fali wirusa Covid-19 w Izraelu.

Statystyki w Izraelu

Jak podaje PAP – w Izraelu trzecią dawkę przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przyjęły 4 mln obywateli, czyli to 42% populacji. Natomiast prawie 67% Izraelczyków otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Co ważne, w minioną sobotę potwierdzono wynik pozytywny testu na Covid-19 zaledwie u 194 osób mieszkających w Izraelu.

Źródło: PAP

Czytaj też:     

Cały proceder na użytek Grecji. Fałszowanie certyfikatów covidowych w Bułgarii
Jak informuje PAP – w niedzielę bułgarskie media, powołujące się na grecką policję doniosły, iż gangi stacjonujące w mieście Sandanski zaopatrują Grecję w podrobione certyfikaty...

Oceń ten artykuł 0 2