Władze rezygnują z części zapowiadanych obostrzeń. Co z Sylwestrem i do kiedy obowiązują restrykcje?

Opublikowano rozporządzenie, którego zapisy w życie wejdą już 15.12.2021 roku i obowiązywać będą do końca stycznia 2022. Jak podkreśla Wojciech Andrusiewicz wymaga ono nowelizacji. Nie uwzględniono w nim wyjątku dot. działalności dyskotek i klubów tanecznych w Sylwestra. Dodatkowo, w dokumencie nie znalazł się zapis na temat limitu pasażerów w komunikacji zbiorowej. Dlaczego?

Dyskoteki i kluby w noc sylwestrową - zamknięte czy otwarte?

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano „Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Zawarte w nim zasady wchodzą w życie od 15 grudnia 2021 roku. Zgodnie z dokumentem, najnowsze obostrzenia mają obowiązywać aż do końca stycznia 2022. Obejmują one limity w postaci 30 proc. zajętych miejsc (bez osób zaszczepionych) w miejscach, takich jak hotele, kina i restauracjeZamyka się dyskoteki i kluby taneczne. Wcześniej władze zaznaczały, że zakaz działalności lokali do tańczenia nie obejmie Sylwestra i Nowego Roku. Z rozporządzenia wynika jednak, że wyjątków nie będzie. Do tej kwestii odniósł się więc rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który zapewnia, że w tego typu miejscach będzie można celebrować nadejście Nowego Roku, ale w reżimie sanitarnym. Rozporządzenie ma zostać znowelizowane – czytamy na rmf24.pl.

Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym [z limitem do 100 osób] celebrować nadejście nowego roku – tłumaczy Andrusiewicz.

Bez limitu pasażerów w komunikacji zbiorowej

Rząd wycofuje się jednak z pewnego ograniczenia, które zakładało wprowadzenie limitu pasażerów w komunikacji zbiorowej. Reporter Mariusz Piekarski informuje, że na tę decyzję miał wpłynąć opór resortu infrastruktury i przewoźników - głównie kolejowych, którzy podkreślali, że zapisu nie będzie można wyegzekwować. Zapowiedziane restrykcje, mówiące o 75 proc. zajętych miejsc w komunikacji miejskiej i pociągach, nie znalazły swojego odzwierciedlenia w rozporządzeniu, a co za tym idzie, z dniem 15 grudnia 2021 roku nie wejdą w życieZapowiedziano wzmożone kontrole pod kątem przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa

Źródło: Katarzyna Wójcik, Mariusz Piekarski/RMF24

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: