Władze znowelizują obostrzenia. Rozporządzenie wymaga poprawek

Zapisy dokumentu opublikowanego w Dzienniku Ustaw zostaną poprawione. Część z nich nie zakłada wyjątków, jak m.in. w przypadku otwartych lokali do tańczenia na Sylwestra czy wykonywania testów przez załogę linii lotniczych i zawodowych kierowców. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podkreśla, że jest to niedopatrzenie. Resort pracuje nad nowelizacją.

Nowe obostrzenia weszły w życie

„Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dokument zakłada, że od 15 grudnia 2021 roku do dnia 31 stycznia 2022 roku obowiązują nowe obostrzenia. Wśród nich znajdują się zasady mówiące m.in. o: obniżeniu limitów miejsc w hotelach, restauracjach i barach, kinach i teatrach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc.zakazie konsumpcji w kinachzamknięciu klubów, dyskotek i lokali udostępniających miejsca do tańczeniaobowiązkowych testach dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat szczepień, zdalnej nauce w szkołach i na uczelniach wyższych od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 oraz o obowiązkowych testach przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen, nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Dokument wymaga nowelizacji - co się zmieni?

Zgodnie z zapisami zawartymi w treści rozporządzenia, lokale do tańczenia będą zamknięte również 31.12.2021 i w Nowy Rok. Władze zapowiadają jednak, że dokument zostanie znowelizowany, a „na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym [z limitem do 100 osób] celebrować nadejście nowego roku”. To jednak nie wszystko, bo rząd musi doprecyzować obowiązujące przepisy chociażby w kwestii ograniczeń w przekraczaniu granic. Przepisy nie zakładają, że z restrykcji wyłączeni są piloci czy stewardessy, a co za tym idzie, pracownicy linii lotniczych po każdym powrocie do kraju będą musieli zrobić test na koronawirusa, aby zostać skierowanym na kwarantannę. Rzecznik resortu zdrowia podkreśla, że jest to niedopatrzenie i jak dodaje:

Ministerstwo Infrastruktury zgłosiło, już po wejściu przepisów w życie, że trzeba będzie dopuścić możliwość, że te załogi nie będą systematycznie testowane, czyli zrobić taki wyjątek dla załóg samolotów i pociągów.

Wojciech Andrusiewicz zapewnia, że dodany zostanie wyjątek dla dyskotek i klubów, zezwalający na imprezy sylwestrowe, ale też właśnie wyjątek o załogach statków powietrznych oraz załogach pociągów. Dodatkowo, zwolnieni z wykonywania aktualnych testów będą zawodowi kierowcy, którzy do kraju będą wracać, pełniąc tym samym swoje obowiązki służbowe.

Źródło: Maciej Sztykiel, Sara Bounaoui/RMF24

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: