Współczesne utwory kształtujące naszą polskość. Warto znać te melodie i ich wykonawców

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, warto przypomnieć współczesne utwory muzyczne, które w mniej, lub bardziej świadomy sposób ukształtowały naszą polskość i patriotyzm. Czy kojarzycie je wszystkie, a także ich znakomitych wykonawców?

Chłopcy z Placu Broni – „Kocham wolność”

To kultowa piosenka wykonywana przez polski zespół rockowy, założony w 1987 roku w Krakowie. Pierwotny skład „Chłopców z Placu Broni”, to między innymi: lider grupy Bogdan Łyszkiewicz, gitarzysta Jacek Królik, gitarzysta Jarosław Kisiński, gitarzysta Krzysztof Zawadka, gitarzysta basowy Franz Dreadhunter, perkusista Artur Malik, perkusista Grzegorz Schneider. 23 czerwca 2000 roku lider zespołu zginął w wypadku samochodowym. Tragedia ta oznaczała koniec działalności formacji. Jednak, że w 2015 roku „Chłopcy z Placu Broni” zostali reaktywowani w 15. rocznicę śmierci Bogdana Łyszkiewicza. Za wielki powrót grupy na estradę odpowiedzialny jest Franz Dreadhunter wraz z przyjaciółmi. Muzyczna formacja ma na swoim koncie takie „nieśmiertelne” przeboje jak: „O! Ela”, „Kocham cię”, „Aeroplan” i „Kocham wolność”.

Czerwone Gitary – „Biały krzyż”

Ten sentymentalny utwór wykonuje polski zespół bigbitowy „Czerwone Gitary”, stworzony w 1965 w Gdańsku. W obecny skład formacji wchodzą: perkusista, wokalista i klawiszowiec Jerzy Skrzypczyk, gitarzysta akustyczny Mieczysław Wądołowski, gitarzysta basowy i wokalista Arkadiusz Wiśniewski oraz gitarzysta solowy i wokalista Dariusz Olszewski. W 1968 roku muzykę i słowa „Białego krzyża” napisali Krzysztof Klenczon wraz z Januszem Kondratowiczem. W ten sposób Klenczon upamiętnił swego ojcaCzesława Klenczona, który był żołnierzem Armii Krajowej, a także uczestnikiem polskiego, antykomunistycznego podziemia w okresie powojennym. Do dziś piosenka „Biały krzyż” jest uważana za najważniejsze dzieło w dorobku artystycznym „Czerwonych gitar”.  

Czesław Niemen – „Sen o Warszawie”

Właściwie „Sen o warszawie” jest owocem współpracy polskiego, ikonicznego wokalisty i multiinstrumentalisty Czesława Niemena oraz autora tekstów Marka Gaszyńskiego. Piosenka stała się przebojem w 1966 roku. Od 12 marca 2004 roku utwór jest regularnie odśpiewywany przez kibiców na trybunach Stadionu Wojska Polskiego w Warszawie, jako oficjalny hymn Legii Warszawa. Warto pamiętać, że Czesław Niemen jest wliczany w poczet najważniejszych, polskich muzyków. Artysta zmagał się z nowotworem układu chłonnego, zmarł 17 stycznia 2004 roku z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc. Najsłynniejsze działa Niemena, to: „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Jednego serca” i oczywiście „Sen o Warszawie”.

Edyta Górniak i Mietek Szcześniak – „Dumka na dwa serca”

Utwór w wykonaniu polskiej piosenkarki Edyty Górniak i wokalisty Mietka Szcześniaka. To singiel promujący film w reżyserii Jerzego Hoffmana „Ogniem i mieczem” (1998 rok). Nostalgiczna melodia została skomponowana przez polskiego dyrygenta Krzesimira Dębskiego, natomiast autorem tekstu jest Jacek Cygan. Utwór był największym przebojem w 1999 roku. W 2006 roku wygrał plebiscyt na „najpiękniejszą piosenkę z sercem”, który organizowało nasze radio RMF FM wespół z TVP1 w ramach akcji „Serce masz tylko jedno”. Z kolei w 2007 roku „Dumka na dwa serca” zdobyła Złotą Kaczkę dla „najlepszej piosenki filmowej 50-lecia” w konkursie magazynu „Film”.

Jacek Kaczmarski – „Mury”

Polskie słowa do tego muzycznego, partyzanckiego fenomenu napisał w 1978 roku poeta i kompozytor Jacek Kaczmarski.  Pierwotna melodia dzieła „L’Estaca (Pal)” została skomponowana w 1968 roku przez katalońskiego barda Lluísa Llacha. Polska wersja „Murów” stała się swoistym hymnem „Solidarności”, przede wszystkim symbolem walki z reżimem. Piosenka była wykonywana przez Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego jako finałowy utwór programu „Mury”. W latach 80. XX wieku zdobyła wielką popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Jacek Kaczmarski zmarł 10 kwietnia 2004 roku z powodu zaawansowanego stadium płaskonabłonkowego raka przełyku. Jego kultowe działa, to: „Nasza klasa”, „Kantyczka z lotu ptaka”, „Modlitwa o wschodzie słońca” oraz „Mury”.

Czytaj też:

Michał Szczygieł z singlem "Nie ma co płakać" premierowo w RMF FM! Czy dotrzymasz mu kroku?
Jesienny klimat powoli dopada nas wszystkich, dlatego w RMF FM podkręcamy atmosferę! Na naszej antenie wybrzmiał kolejny singiel, dzięki któremu poczujecie się jak na letniej imprezie. Przed wami Michał Szczygieł z piosenką "Nie ma co...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze