Wystarczy kilka kliknięć i stracisz pieniądze. Uwaga na niebezpieczny SMS!

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i kuszą potencjalne ofiary nagrodą pieniężną. Ostrzegamy przed kolejną próbą oszustwa w sieci, która może zakończyć się utratą pieniędzy.

Ministerstwo Finansów rozdaje 250 zł? Uwaga na oszustwo!

Cyberprzestępcy ruszyli z kolejną kampanią fałszywych SMS, której celem jest wyłudzenie naszych pieniędzy. CERT Polska ostrzega, że oszuści tym razem podszyli się pod Ministerstwo Finansów i zachęcają do odebrania 250 zł za wypełnienie ankiety na stronie internetowej. Link w wiadomości prowadzi do sfałszowanej witryny rządowej, zaś po uzupełnieniu kwestionariusza jesteśmy kierowani do fałszywego panelu logowania do banku.

Nie klikaj w żadne linki! Nie wypełniaj żadnej ankiety!

Cel cyberprzestępców jest tylko jeden: kradzież pieniędzy z naszego konta bankowego. Oszuści po podaniu przez nas danych w fałszywym panelu logują się do bankowości internetowej, a następnie wyprowadzają z konta dostępne środki. Choć nie jest to nowa forma oszustwa, to niestety wciąż są wśród nas osoby nieobyte z Internetem i cyberbezpieczeństwem. Dlatego warto ostrzec innych przed niebezpieczeństwem w sieci, aby uniknąć nieprzyjemności i potencjalnej utraty pieniędzy.

Co zrobić jeśli wypełnię ankietę i wprowadzę swoje dane?

W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem, aby zablokować bankowość internetową i uzyskać nowe dane logowania. Jeśli używamy takiego samego hasła do różnych stron – co swoją drogą jest bardzo ryzykowne – musimy także dokonać jego zmiany. Warto podkreślić, że oszuści mogą spróbować wykorzystać podane im dane logowania nie tylko do konta w banku, ale także do profilu na Facebooku itd. Dodajmy, że każdy incydent związany z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w sieci można zgłaszać do ekspertów z CERT Polska za pomocą strony internetowej.

Podszywają się pod aplikację do zamawiania jedzenia. Uwaga na oszustów!
Ostrzeżenia przed kolejnymi działaniami cyebrprzestępców pojawiły się na profilach CSIRT KNF oraz CERT Polska. Na co należy zwracać uwagę? W jednym z komunikatów zobrazowano, co dzieje się po...

Oceń ten artykuł 0 0