ZUS sprawdza pracowników na L4. Weryfikują zwolnienia chorobowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że ma prawo do zweryfikowania tego, czy orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy zostało wystawione prawidłowo i zasadnie. "W lipcu, sierpniu i wrześniu ZUS w całym kraju sprawdził, czy była podstawa do wystawienia niemal 84 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W związku z tym 3708 osób uznano za zdolne do pracy" - podkreśla Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny Zakładu Ubespieczeń Społecznych w Opolu. Zakwestionowano zasiłki chorobowe na niemal 1,9 mln zl.

Zakwestionowano zasiłki na blisko 1,9 mln złotych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poddał kontroli zasadność wystawionych zwolnień chorobowych w III kwartale 2021 roku. Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa, weryfikacji poddano prawie 83,9 tysiąca wydanych przez lekarzy zaświadczeń chorobowych. Od lipca do września br. zakwestionowano zasiłki na blisko 1,9 mln złotych.

W lipcu, sierpniu i wrześniu ZUS w całym kraju sprawdził, czy była podstawa do wystawienia niemal 84 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. W związku z tym 3708 osób uznano za zdolne do pracy i wydano decyzje o braku prawa do zasiłków chorobowych na kwotę 1 mln 865 tys. złotych – tłumaczy rzecznik regionalny ZUS w Opolu Sebastian Szczurek i jak dodaje:

Liczba dni absencji z prawem do zasiłku chorobowego ograniczona w wyniku tej kontroli wyniosła 22,2 tys.

Rodzaje weryfikacji zasadności zwolnień

ZUS wskazuje, że ma prawo do sprawdzenia prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, a procedura ta opiera się na badaniu chorego przez lekarza orzecznika ZUS. Specjalista ma na tej podstawie stwierdzić, czy w danym dniu pacjent dalej jest chory i czy lekarz wystawiający zwolnienie prawidłowo ocenił jego stan zdrowia, a następnie wystawił zwolnienie. Posługuje się przy tym sporządzoną dokumentacją medyczną. Kolejnym sposobem na weryfikację tego typu kwestii jest sprawdzenie, czy ubezpieczona osoba, która korzysta z wystawionego zaświadczenia, stosuje się do zaleceń lekarzy, a nie, mimo orzeczonej czasowej niezdolności do pracy, np. pracuje.

Źródło: PAP

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: