Zachowaj ostrożność, gdy logujesz się w tych serwisach! Możesz stracić dane i pieniądze

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wydał ostrzeżenie przed kolejną próbą oszustwa. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywą stronę Facebooka, Allegro i Banku Pocztowego, dzięki którym próbują wykraść nasze dane i pieniądze. Zachowaj ostrożność przy logowaniu się w tych witrynach!

Uważaj przy logowaniu się na te strony

Pandemia koronawirusa zwiększyła naszą aktywność sieci, a tym samym wzmogły się działania cyberprzestępców. Właśnie pojawiły się informacje o kolejnym zagrożeniu bezpieczeństwa w sieci. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wydał ostrzeżenie przed próbą wyłudzenia danych logowania do wybranych stron. Chodzi o Facebooka i Allegro.  

Jak podaje CSIRT KNF, kradzież odbywa się pod przykrywką sprzedaży. Oszust wysyła fałszywy link, w którym ofiara ma najpierw zalogować się na nieprawdziwej stronie Facebook lub Allegro, a następnie wykonać przelew przez fałszywą stronę Banku Pocztowego. W ten sposób cyberprzestępcy próbują nie tylko wyłudzić nasze dane, ale także okraść nas z pieniędzy!

Zachowaj szczególną ostrożność podczas zakupów w Internecie

To nie pierwszy raz, gdy cyberprzestępcy próbują oszukać osoby dokonujące transakcji na portalach aukcyjnych. Oszuści stosują przeważnie tę samą metodę: wysyłają do swojej ofiary wiadomość SMS lub poprzez jeden z popularnych komunikatorów, a następnie proszą o dokonanie płatności lub odebranie jej za pośrednictwem wysłanego przez nich linków. Odnośnik przekierowuje nas zazwyczaj do fałszywych stron.

Po podaniu danych cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę nad naszym kontem lub my sami możemy stracić pieniądze, wykonując im przelew. Dlatego przy transakcjach internetowych zawsze warto zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzać adres każdej witryny internetowej. Na dodatek płatności powinny być przetwarzane wyłącznie przez odpowiedni system płatniczy portalu aukcyjnego. Jeśli ktoś prosi nas o zapłatę bądź odbiór pieniędzy za pomocą innej strony, to z dużym prawdopodobieństwem jest to próba oszustwa.

Wiadomość e-mail o problemach z dostawą przesyłki? Uważaj, możesz stracić dostęp do komputera!
Cyberprzestępcy nigdy nie śpią, a przekonujemy się o tym każdego dnia. CERT Polska wydał ostrzeżenie przed kolejną próbą oszustwa, której celem jest wyłudzenie naszych danych poprzez uzyskanie dostępu do naszego komputera. Tym razem do swoich...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze