Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wiekopomna chwila dla Ukrainy!

To przełomowy i historyczny moment dla narodu ukraińskiego... Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało o tym, że Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Ukraina coraz bliżej UE?

Wiceszef biura prezydenta, Andrijj Sybiha, doniósł, iż Załenski wraz z przewodniczącym parlamentu Rusłanem Stefańczukiem i premierem Denysem Szmyhalem podpisali wspólne oświadczenie, z którego wynika, iż dokumenty sa już w drodze do Brukseli. Niedawno, przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen – wyraziła nadzieję, że Ukraina znajdzie się w Unii Europejskiej.

Oficjalnie Ukraina wystąpiła już w 1997 roku o nabycie statusu członka stowarzyszonego z Unią Europejską i miała wstąpić do związku demokratycznych państw w 2011 roku. Niestety do tej pory nie udało się Ukrainie przystąpić do Unii Europejskiej. Jest to spowodowane, między innymi, polityczną kontrolą Rosji nad Ukrainą. Sztandarowymi aspektami, które doprowadził do przełomu w tym procesie są dwa wydarzenia...

Postrzeganie Ukrainy w UE…

Szanse na przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej zwiększyły się, po pierwsze dzięki Polsce, która przystąpiła do Unii Europejskiej i stała się rzecznikiem spraw ukraińskich w Brukseli. Po drugie; nastanie „pomarańczowej rewolucji” i poparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie demokratycznych reform.

Dlaczego UE wspiera Ukrainę?

Jeszcze przed 1997 r. Ukraina pozostawała wspierana przez Unię Europejską, a owa polityka ma do tej pory charakter pokojowy, otwarty i integracyjny. Warunkami gwarantującymi wzajemne relacje są istotne, cztery punkty:

  • stworzenie odpowiednich warunków dla politycznego dialogu umożliwiającego rozwój bliższych relacji politycznych,
  • promowanie rozwoju handlu oraz wzrost inwestycji, jak również harmonizacja stosunków gospodarczych i wspieranie ich stałego rozwoju,
  • zapewnienie podstawowej współpracy w zakresie wymiany gospodarczej, socjalnej, naukowej, kulturowej i technologicznej,
  • wspieranie wysiłków Ukrainy w utrwalaniu demokratycznych przemian oraz przemian w gospodarce, aby stała się ona w pełni gospodarką rynkową.

Jest to podstawowa treść „Porozumienia o partnerstwie i współpracy”, które zostało podpisane 16 czerwca 1994 r. w Luksemburgu.

Źródło: RMF 24

Czytaj też:

Tłumaczka płacze na wizji. Nie może powstrzymać łez podczas przemówienia Zełenskiego [NAGRANIE]
Poruszające wideo z transmisji przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego trafiło do sieci. Kobieta tłumacząca jego wystąpienie w niemieckiej telewizji Welt nie powstrzymała swoich łez i...

Oceń ten artykuł 0 1