Zmiany w nadawaniu TV! Jak zyskać dofinansowanie na zakup dekodera?

Za kilka tygodni rozpocznie się proces zmiany sygnału nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym wiele odbiorników straci możliwość odbioru! Aby rozwiązać ten problem, należy zakupić odpowiedni dekoder. Co ważne, będzie można zdobyć na to dofinansowanie! Jak? Odpowiedź poniżej.

Nowy standard nadawania i… nowy sprzęt?

Wielkimi krokami zbliża się zmiana sygnału nadawania z DVB-T na rzecz DVB-T2/HEVC. W praktyce dla konsumentów oznacza to możliwość dostępu do większej liczby kanałów, a także poprawa jakości odbioru. Zanim to jednak nastąpi, odbiorcy będą musieli sprawdzić, czy ich telewizory są przystosowane do przejścia na inny obszar nadawania. Jeśli okaże się, że odbiornik nie posiada takiej funkcji, wówczas konieczna będzie albo wymiana sprzętu, albo jego doposażenie o dekoder. Aby ułatwić osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej zakup wspomnianego urządzenia, rząd postanowił opracować program umożliwiający otrzymanie dofinansowania. Na czym dokładnie polega?

Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera

– wskazywał w niedawnej wypowiedzi Janusz Cieszyński – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak zyskać dofinansowanie na dekoder?

Jak będzie można zdobyć świadczenie? Aby otrzymać bon, trzeba będzie wypełnić specjalny formularz, który będzie dostępny na stronie gov.pl lub udać się do placówki pocztowej, aby tam złożyć wspomniane pismo.

W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres e-mail lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej S.A. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe

– informował gov.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Z informacji pojawiających się na rządowej stronie wynika, iż dofinansowanie będzie przysługiwało na jedno gospodarstwo domowe. Przy składaniu wniosku osoba będzie musiała zaświadczyć, iż bez wspomnianej pomocy pieniężnej nie będzie mogła dokonać zakupu potrzebnego sprzętu ze względu na trudną sytuację materialną. Program będzie realizowany do końca roku.

Kiedy rusza możliwość rejestracji wniosków? Chociaż oficjalna data nie została podana, to według medialnych doniesień pierwsze wnioski będzie można składać już od 16 marca. Bony będzie można wykorzystać w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, które zgłosiły gotowość do wzięcia udziału w projekcie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na DVB-T2/HEVC

Już 28 marca rozpocznie się pierwszy etap przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na standard DVB-T2/HEVC. Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na Dolnym Śląsku oraz na Lubelszczyźnie, a następnie w kolejnych regionach. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2. Poniżej szczegółowy harmonogram planowanych zmian w standardzie nadawania:

  • od 28 marca 2022 roku – województwa dolnośląskie i lubuskie,
  • od 25 kwietnia 2022 roku – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie,
  • od 23 maja 2022 roku – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie,
  • od 27 czerwca 2022 roku – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie.

Zmiany w nadawaniu TV. Sprawdź, czy twój telewizor jest gotowy na nowy format!
Zmiany w nadawaniu naziemnej TV coraz bliżej! Za kilka tygodni rozpocznie się pierwszy etap planu mającego na celu unowocześnienie odbioru sygnału. Jak sprawdzić, czy nasz sprzęt jest na to gotowy? Poniżej...

Oceń ten artykuł 0 0