27. Rajd Rzeszowski rozstrzygnięty! Sprawdź, jak teraz prezentuje się klasyfikacja RSMP!

Za nami już Rajd Rzeszowski, który jest piątą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Liderem tego starcia okazał się Nikołaj Griazin, który był najszybszy na 8 z 11 odcinków specjalnych, mając przy tym blisko półtora minutową przewagę. Łotysz jednak nie zgłosił się do rywalizacji w tym cyklu. Najlepiej więc w klasyfikacji RSMP wypadł duet Grzegorz Grzyb i Bogusław Browiński, który uplasował się zaraz za Griazinem. W klasie Open N najlepszy okazał się Chuchała. Jak przebiegał 27. Rajd Rzeszowski?

Nikołaj Griazin odbił sobie ubiegłoroczne niepowodzenia i tym razem okazał się liderem Rajdu Rzeszowskiego. Mimo że Łotysz najlepiej sobie poradził w ramach tego starcia, to jego wygrana nie ma wpływu na klasyfikację Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łotysz nie zgłosił się do wyścigów w ramach tego cyklu. Tak więc najlepsze wyniki w klasyfikacji RSMP przypadły zespołowi, który uplasował się na drugim miejscu podium – Grzegorzowi Grzybowi i Bogusławowi Browińskiemu. Trzecie miejsce przypadłu Jakubowi Brzezińskiemu i Kamilowi Kozdroniowi.

Łotysz okazał się najlepszy w aż 8 z 11 oesów. Rajdowiec już od samego początku rzeszowskiego starcia dawał przeczucie, że może się okazać liderem Rajdu Rzeszowskiego. Griazin również trzykrotnie odnotował drugie czasy i okazał się szybszy od Grzyba o prawie półtorej minuty.

Rozgrywki w ramach RSMP

Choć uplasowali się na drugim miejscu, patrząc na wygrane i czasy, to właśnie Grzegorz Grzyb i Bogusław Browiński mimo problemów z samochodem okazali się liderami piątej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd Rzeszowski z racji tego, że jest punktowany podwójnie, przyniósł im aż 50 dodatkowych punktów w ramach klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce po Griazinie i Grzybie przypadło Brzezińskiemu, który wywalczył najlepszy czas na dwóch odcinkach specjalnych. Ostatni z oesów padł łupem Mikołaja Marczyka, dla którego 27. Rajd Rzeszowski był debiutem nie tylko w ramach tej rywalizacji, ale również w wyścigach na mokrej nawierzchni w samochodzie klasy R5. Kierowca po pierwszym takim starciu uplasował się na piątym miejscu.

Rajd Rzeszowski okazał się pechowy dla jednego z faworytów do zwycięstwa – Tomasza Kasperczyka. Po problemach z nie domagającym samochodem, kierowca i jego pilot wypadli z drogi i rolowali. Uszkodzenia pojazdu uniemożliwiły kontynuację rozgrywki. Awaria samochodu dopadła również zawodnika, który rzadko startuje w polskich rajdach – Łukasza Habaja.

Miniony rajd był również powrotem w wielkim stylu mistrza Polski z 2014 roku, Wojciecha Chuchały. Rajd Rzeszowski był pierwszym w tym roku. Chuchale z miejsca udało się przejąć pałeczkę lidera w klasie Open N. W klasyfikacji RSMP uplasował się na piątym miejscu. Kolejne lokaty zajęli Marcin Słobodzian i Łukasz Kotarba.

Co dalej?

27. Rajd Rzeszowski zakończył serię asfaltowych rajdów w mistrzostwach Polski. Do rozegrania pozostały jeszcze dwie rundy szutrowe: Rajd Elektreny na Litwie, który czeka nas w dniach 7-8 września oraz kończący sezon Rajd Polski (2-23 września), który jest podwójnie punktowaną rundą RSMP oraz przedostatnią eliminacją mistrzostw Europy.