Burza magnetyczna nawiedzi Ziemię. Wszystko przez wybuch na Słońcu

Na Słońcu miał miejsce wybuch, który poskutkował wyrzutem w stronę naszej planety chmury plazmy – to udało się ustalić agencji NASA. Obłok wywoła burzę magnetyczną!

Wybuch na Słońcu

14 sierpnia na Słońcu miał miejsce wybuch, po którym nastąpił wyrzut masy. Obłok plazmy leci w stronę Ziemi i już wkrótce do nas dotrze – to ustaliła agencja kosmiczna NASA. Specjaliści oceniają, że taki obłok potrzebuje od 20 do 70 godzin, aby pokonać ten dystans. A z czym to się wiąże? Chmura plazmy po dotarciu do naszej planety może wywołać burze magnetyczne. Jak wyglądają takie burze i czy są niebezpieczne dla ludzi?

Burze magnetyczne

Serwis "Space Weather" na bieżąco monitoruje pogodę w kosmosie i śledzi zmierzający w stronę naszej planety obłok plazmy. Według specjalistów w tej dziedzinie, burze magnetyczne mogą wystąpić na Ziemi 17 i 18 sierpnia. Szacuje się, że będą mieć one siłę G1 lub G2, czyli słabe lub umiarkowane. To dobra wiadomość – oznacza to, że nie są one zagrażające. Burze magnetyczne mogą być spektakularne, ponieważ związane są z nimi zorze polarne. Niewykluczone, że uda się zobaczyć to zjawisko, a największą szansę na to mają ci, którzy przebywają teraz na północy.

Warto wiedzieć, że silniejsze burze magnetyczne mogą powodować usterki urządzeń nawigacyjnych, elektronicznych, a nawet awarię sieci globalnej i Internetu. Ostatnia tak silna burza miała miejsce w 1859 roku – spowodowała ona awarię sieci telegraficznych w całej Europie.

Co stanie się ze Słońcem w przyszłości? Jak będzie wyglądać śmierć gwiazdy?
Słońce jest konieczne, aby utrzymać życie na Ziemi. Sama myśl o tym, co by się stało, gdyby zgasło, jest przerażająca. Okazuje się, że Słońce nie będzie istnieć w takiej...

"Kosmiczna gwiazda" plasterkiem chorizo. Opublikowano zdjęcie [FOTO]
"Zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej po Słońcu gwiazdy, znajdującej się 4,2 lat świetlnych od nas [...]" - czytamy w opisie udostępnionej fotografii. Jak się okazuje, kadr przedstawia coś...

Oceń ten artykuł 0 1
Komentarze