"Fałszywa czarna wdowa". Występuje w Polsce i do złudzenia przypomina śmiercionośnego pająka [FOTO]

Czarna wdowa to niezwykle niebezpieczny, choć rozmiarami całkiem niewielki pająk. Jad jest jednak zabójczy i dlatego ten stawonóg dzierży tytuł jednego z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Co ciekawe, w Polsce występuje gatunek wizualnie bardzo podobny do słynnej wdowy.

Czarna wdowa – najbardziej jadowity pająk na świecie

Czarna wdowa swoim wyglądem może nie oddawać tego, jaka jest naprawdę – to niewielki pająk, samice mają maksymalnie 10 milimetrów długości, a samce – od 3 do 4 milimetrów. Nazwa nie jest myląca – te stawonogi mają czarne ubarwienie i wyróżniają się plamą w kształcie klepsydry po stronie brzusznej. Czarna wdowa występuje we wszystkich stanach USA poza Alaską. Można ją spotkać również w państwach Ameryki Północnej i Środkowej: Meksyku, Hondurasie, Belize, Gwatemali, Jamajce, Dominikanie, Haiti i na Kubie. Ten pająk dzierży tytuł najbardziej jadowitego – jad Czarnej wdowy jest nawet piętnaście razy silniejszy od jadu grzechotnika. Działa na układ nerwowy, niemal natychmiast zabija owady, paraliżuje ptaki i ssaki. Neurotoksyna jest w stanie zabić człowieka, jednak dzieje się to rzadko. To dlatego, że pająk przy ugryzieniu wstrzykuje bardzo małą ilość jadu.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia czarnej wdowy:

Fałszywa czarna wdowa – pająk występujący w Polsce

Czarna wdowa ni występuje na kontynencie europejskim, w Polsce nie znajdziemy jej swobodnie żyjącej na wolności. Czasami jednak przerażenie może budzić spotkanie innego gatunku, mianowicie Steatoda grossa. Ten pajęczak jest również znany po nazwą "fałszywa czarna wdowa", ponieważ jest bardzo podobny do swojej niebezpiecznej kuzynki. Dlaczego kuzynki? Ciekawostką jest to, że oba gatunki należą do jednej rodziny – omatnikowatych. Steatoda grossa ma podobne wymiary, może też mieć podobny kolor, chociaż zdarzają się osobniki o jaśniejszych odcieniach. Co ciekawe, ten gatunek również może posiadać charakterystyczny rysunek na odwłoku. Ukąszenia tego pająka nie są tak niebezpieczne, jak w przypadku czarnej wdowy. Charakteryzują się miejscowym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia pająka Steatoda grossa, czyli fałszywej czarnej wdowy:

Turyści oszaleli na punkcie tej zebry. Ma kropki zamiast pasków [FOTO]
Świat zwierząt jest fascynujący i bardzo różnorodny. Przyroda często udowadnia, że potrafi zaskakiwać. Zebra, która kojarzy się przede wszystkim z czarno-białym ssakiem w paski, może jednak wyglądać zupełnie inaczej. Kilka lat temu w Kenii na świat...

Oceń ten artykuł 0 1