Kiedy Dzień Matki w Polsce 2024? Pomysły na prezent dla mam

Dzień Matki w Polsce jest obchodzony 26 maja. Tego dnia dzieci składają swoim mamom życzenia, a także wręczają prezenty. Co kupić z okazji tego święta? Poniżej kilka pomysłów!

Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne/Shutterstock

Dzień Matki w Polsce. W jaki dzień w 2024 roku? Data

Dzień Matki w Polsce jest obchodzony w uroczysty sposób. Tego dnia dzieci składają swoim rodzicielkom życzenia oraz wręczają prezenty. W szkołach odbywają się specjalne akademie, podczas których mamy mogą usłyszeć dedykowane im wierszyki. Już od wielu lat Dzień Matki ma u nas niezmienioną datę. Jest to 26 maja. Co ciekawe, w 2024 roku będzie to niedziela! Z pewnością takie ułożenie w kalendarzu mocno ułatwi organizację rodzinnych spotkań. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w następnym miesiącu. 23 czerwca, czyli Dzień Ojca, to również niedziela.

Dlaczego w Polsce Dzień Matki jest 26 maja?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego Dzień Matki w Polsce jest obchodzony właśnie 26 maja, podczas gdy w innych krajach daty są odmienne. Co ciekawe, początkowo święto wprawdzie celebrowano w maju, ale było ruchome. Stała data została wprowadzona w 1923 roku i tak jest do dziś. Pierwsze obchody z okazji Dnia Matki w naszym kraju odbyły się w 1914 r. w Krakowie. Warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem, który Dzień Mamy obchodzi właśnie 26 maja.

Czy Dzień Matki jest dniem międzynarodowym?

Dzień Matki jest celebrowany w różnych miejscach na świecie. Najczęściej przypada na drugą niedzielę maja: tak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Nieco inaczej sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii. Anglicy składają życzenia swoim mamom w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Z kolei w Korei Południowej Dzień Mamy i Dzień Ojca zostały połączone. 8 maja jest tam obchodzony Dzień Rodziców.

Prezenty na Dzień Matki 2024

W Dzień Matki dzieci wręczają swoim opiekunkom prezenty. Co kupić mamom z okazji ich święta? Pomysłów może być mnóstwo! „Klasykami” są oczywiście kwiaty i słodkości, ale istnieje wiele innych pomysłów. Bardzo dobrze sprawdzi się m.in.: biżuteria. Łańcuszki, bransoletki oraz kolczyki to ponadczasowe hity! Innym ciekawym rozwiązaniem są też kosmetyki. Kremy, balsamy, mleczka do ciała – półki w drogeriach wprost uginają się pod propozycjami, spośród których łatwo skomponować prezent dla mamy. Kolejnym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć, są perfumy. Odpowiednio dobrany zapach z pewnością wywoła uśmiech na twarzy osoby obdarowywanej.

Personalizowane prezenty na Dzień Matki 2024

Oprócz „standardowych” podarków warto pochylić się także nad personalizowanymi propozycjami. Już sam kubek czy koszulka z napisem z pewnością sprawią, że mamy będą bardzo zadowolone! W Internecie znaleźć można mnóstwo tego typu propozycji w atrakcyjnych cenach. Dostępne są także dedykowane vouchery oraz karnety na różnego rodzaju atrakcje: masaże, pobyty w SPA, warsztaty i wiele innych.

Oczywiście to tylko kilka z wielu propozycji na prezenty z okazji Dnia Matki. A wy, co wybierzecie?  

Odnowiona przysięga małżeńska i samochód dla syna. Tak Rutkowscy świętowali!
Odnowiona przysięga małżeńska i Pierwsza Komunia Święta. Tak Rutkowscy świętowali dwie uroczystości na raz. Zjawiło się około 200 osób!

Oceń ten artykuł 0 0