Eurowizja. 5 najlepszych polskich występów. Oto najwyższe wyniki w historii

Polska jeszcze ani razu nie wygrała Eurowizji. Najlepszym wynikiem do dziś pozostaje drugie miejsce Edyty Górniak z 1994 roku. Jednak nie tylko ona została pokochana przez Europę i osiągnęła sukces na eurowizyjnej scenie.

68. Konkurs Piosenki Eurowizji w Malmö

W dniach 7, 9 i 11 maja 2024 roku w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. Luna, która na międzynarodowej imprezie reprezentuje Polskę z utworem „The Tower”, jest uczestniczką pierwszego półfinału. O awans do zaplanowanego na następną sobotę finału będzie walczyć już we wtorek.

Przed Luną na eurowizyjnej scenie wystąpiło 25 polskich wykonawców (reprezentantów wybrano 26, w 2020 roku Alicja Szemplińska nie mogła jednak wziąć udziału w związku z odwołaniem wydarzenia z powodu pandemii), spośród których najwyższe miejsce zajęła w 1994 roku Edyta Górniak. Poza tym jeszcze tylko dwukrotnie udawało nam się wejść do top 10 – w 2003 roku zrobiła to grupa Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic”, a w 2016 roku udało się to Michałowi Szpakowi.

5 najlepszych wyników Polski na Eurowizji

Eurowizja 1994: Edyta Górniak – „To nie ja!” (2. miejsce)

W 1994 roku, kiedy Polska debiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji, Edycie Górniak udało się osiągnąć sukces, którego do tej pory nie powtórzył żaden reprezentant Polski. 21-letnia wówczas wokalistka z piosenką „To nie ja!” otarła się o zwycięstwo, ostatecznie kończąc w ogólnej klasyfikacji na drugiej pozycji.

Eurowizja 1997: Anna Maria Jopek – „Ale jestem” (11. miejsce)

Wynik Anny Marii Jopek na Eurowizji w 1997 roku był najlepszym od czasu wielkiego osiągnięcia Edyty Górniak i – jak się po czasie okazało – jednym z najlepszych rezultatów Polski w ogóle. Piosenka „Ale jestem” z wszystkich dwudziestu pięciu propozycji zajęła jedenaste miejsce, a więc tuż poza najlepszą dziesiątką.

Eurowizja 2003: Ich Troje – „Keine Grenzen” (7. miejsce)

Rok 2003 przywrócił wiarę w to, że Polska może osiągać na Eurowizji naprawdę dobre wyniki. Siódme miejsce zespołu Ich Troje było wówczas uważane za ogromny sukces. Kultowa grupa z Michałem Wiśniewskim na czele powróciła później na Eurowizję w 2007 roku, ale już bez tak spektakularnych rezultatów. Piosenka „Follow My Heart” nie weszła nawet do finału.

Eurowizja 2016: Michał Szpak – „Color of Your Life” (8. miejsce)

Ostatni występ, który pozwolił Polsce znaleźć się w najlepszej dziesiątce Eurowizji, miał miejsce w 2016 roku. Michał Szpak, wykonując na sztokholmskiej scenie utwór „Color of Your Life”, oczarował publiczność i w televotingu zajął trzecie miejsce! Jurorzy jednak pogrzebali szanse Michała na uplasowanie się na podium. W głosowaniu jury Polak znalazł się na przedostatnim miejscu, co sprawiło, że w ostatecznej klasyfikacji spadł na ósmą pozycję.

Eurowizja 2022: Krystian Ochman – „River” (12. miejsce)

Po paśmie niepowodzeń w półfinałach Krystian Ochman ze swoim „River” ponownie wprowadził Polskę do finału Eurowizji. Chociaż nie zajął tak wysokiego miejsca, jak niektórzy się spodziewali (bukmacherzy wierzyli, że będzie w top 10, a nawet top 5), dwunasty rezultat i tak był dużym sukcesem i przyniósł polskim fanom Eurowizji mnóstwo radości.

Oceń ten artykuł 14 0

Ogólna ocena Eurowizja. 5 najlepszych polskich występów. Oto najwyższe wyniki w historii to: 100% / 100%, uzyskana z: 14 głosów.