Nie tylko mole. Te domowe szkodniki są prawdziwym utrapieniem. Oto, co zdradza ich obecność

Domowe szkodniki to prawdziwa zmora wszystkich, którzy dbają o swoją przestrzeń. Mogą pojawić się nagle i niepostrzeżenie rozmnożyć w domowym zaciszu. Warto zapoznać się ze znakami obecności poszczególnych dzikich lokatorów i sposobami na pozbycie się problemu.

Mól spożywczy

Potrafi stać się prawdziwym utrapienien. Ten owad buszuje w kuchni, szczególnie upodobał sobie sypkie produkty, na których może żerować i składać w nich jaja. Jak sprawdzić czy w twojej kuchni są mole? Poza oczywistym zaobserwowaniem dorosłego osobnika, znakami ich obecności są małe, białe larwy lub cienkie niteczki w przyprawach i produktach takich jak: ryż, makaron, kasza, cukier czy bułka tarta. Jeśli zauważysz też, że są one pozbijane w grudki – w twojej kuchni zalęgły się mole spożywcze. Jak się ich pozbyć? Wyrzuć wszystkie produkty ze śladami obecności tych szkodników. Dokładnie odkurz i wyczyść wszystkie szafki, szuflady i półki. Przemyj je wodą z octem lub wodą z amoniakiem. Rozsyp w nich goździki lub anyż. Ponownie zakupione produkty sypkie trzymaj w szczelnych, zakręcanych pojemnikach.

Mól odzieżowy

W przeciwieństwie do spożywczego, ten upodobał sobie szafy z ubraniami. Łatwo zauważyć ślady jego obecności – zniszczona, podziurawiona odzież i charakterystyczny pyłek, który jest pozostałością trawienia włókien przez larwy. Za te szkody odpowiadają właśnie one, a nie dorosłe osobniki. Jeśli chcesz uchronić się przed spustoszeniem w szafie, rozwieś w szafie płóciene woreczki z naturalnymi ziołami i przyprawami – ziele angielskie, szałwia, lawenda, igły sosnowe, liście laurowe... to wszystko działa na mole odzieżowe drażniąco. Możesz też użyć pokrojonego mydła lub – niestety brzydko pachnącej – naftaliny.

Pluskwa domowa

Ten niewielki szkodnik nie powinien być oceniany ze względu na swój rozmiar. Potrafi wyrządzić wiele szkód, głównie dlatego, że pasożytuje na krwi – zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pluskwy można spotkać w okolicach łóżka – pod nim, w jego spojeniach, a także nad, ponieważ szkodnik może w nocy zeskakiwać na żywiciela chociażby z ramy obrazu, które jest powieszony na ścianie nad miejscem do spania. Pluskwy przenoszą groźne bakterie, dlatego trzeba szybko się ich pozbyć. Jak rozpoznać obecność tych szkodników? Po pierwsze ślady ugryzień – czerwone plamki, w niemałej ilości pojawiające się tuż obok siebie. Po drugie odchody – u pluskwy jest to rdzawa ciesz, która wsiąka np. w materac czy pościel. Ochrona przed pluskwami – odkurzaj i dbaj o czystość dywanów, narzut, a szczególnie pościeli, którą wypierz w temperaturze 45 stopni – to pozwoli zabić larwy pluskwy i zniszczyć jaja. Jeśli podejrzewasz, że w danym miejscu żerują te szkodniki, posmaruj je naftaliną, denaturatem lub olejkiem lawendowym.

Karaluch

Na jego widok przez ciało przechodzą ciarki. Ten owad żyje we wszelakich magazynach, kuchniach, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do żywności. Szpary i szczeliny to miejsca, w których najczęściej mają swoje siedliska. Na karaczany (bo pod taką nazwą też są znane) trzeba uważać z uwagi na to, że przenoszą wiele chorób np. żółtaczkę czy gruźlicę. Patogeny znajdują się w chociażby ich odchodach, którymi zanieczyszczają żywność. Jeśli zauważysz gdzieś w swoim domu jednego osobnika, natychmiast podejmij działania. Przetrzyj wszystkie szafki, blaty i podejrzane miejsca olejkiem eukaliptusowym. Możesz też zastawić pułapkę – zmieszaj boraks z cukrem pudrem lub mąką w proporcji 1:1. Umieść w płytkich naczyniach i porozstawiaj w potencjalnych miejscach pojawiania się insektów. Przeniosą one mieszankę do gniazda i zatrują się boraksem.

Roztocze

Te maleńkie szkodniki mogą być dosłownie wszędzie tam, gdzie jest kurz. Aby zapobiegać pojawianiu się roztoczy, pozostaje nic innego, jak dokładnie sprzątać – przecierać wilgotną ściereczką zakurzone domowe sprzęty, wysoko położone szafki, pokoje w domu czy mieszkaniu trzeba często wietrzyć, zwłaszcza zimą. Roztocza są słabe pod względem odporności na temperaturę – latem i zimą wietrz pościel, materac również, nie zapominając o jego regularnym odkurzaniu.

Mole spożywcze w domu? Sprawdź domowe sposoby i pożegnaj "niechcianych lokatorów" z kuchni!
Jak wyglądają i skąd się biorą mole spożywcze? Jak zwalczyć mole w domu? To tylko kilka z wielu często zadawanych pytań. Sprawdzone, a przy tym domowe sposoby na mole spożywcze pozwolą szybko pożegnać się z "niechcianymi lokatorami".

Oceń ten artykuł 0 0