Obostrzenia już wkrótce znikną. Pozostanie tylko jedno ograniczenie. Co z maseczkami?

Dziennikarze RMF FM ustalili, że od poniedziałku maseczki i kwarantanna przejdą do historii. Rządzący mają ogłosić decyzję w tej sprawie w środę lub w czwartek.

Symboliczny koniec pandemii koronawirusa w Polsce

To chwila, na którą wszyscy z niecierpliwością czekają od ponad dwóch lat. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, w poniedziałek, 28 marca 2022 roku, do historii przejdzie obowiązek zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych oraz przy braku możliwości zachowania odpowiedniego dystansu. Czy za brak maseczki w autobusie, czy sklepie będzie groziła jakakolwiek kara?

Od poniedziałku noszenie maseczek będzie jedynie możliwością, ale już nie obowiązkiem. Żadnych kar nie będzie

– podaje RMF24.pl.

Wraz z maseczkami zniknie obowiązkowa kwarantanna dla osób mieszkających z kimś zakażonym oraz dla tych, którzy przyjadą do naszego kraju z zagranicy. Na dłużej zostanie z nami jednak izolacja po potwierdzeniu zakażenia. Oznacza to, że w przypadku otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa nadal będziemy musieli zostać w domu. To ostatnie koronawirusowe ograniczenie, jakie pozostanie.

Zniesienie obostrzeń oznacza symboliczny koniec pandemii koronawirusa Covid-19 w Polsce

– dodaje portal.

Czy po zniesieniu obostrzeń warto nosić maseczkę?

Wiele osób ma różne opinie na temat noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Choć zakrywanie ust i nosa nie będzie już obowiązkiem, to nie powinniśmy zapominać, że koronawirus wciąż jest wśród nas. Tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 10 tysięcy nowych zakażeń. Warto więc mieć na uwadze to, że maska ochronna znacząco ogranicza ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2. W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć zakrycie ust i nosa?

  • Gdy mamy wyraźne objawy przeziębienia lub grypy, np. kaszel, katar oraz gorączkę.
  • Podczas wizyty w przychodni lub szpitalu, gdzie istnieje większe ryzyko zakażenia się koronawirusem.
  • Gdy nie możemy zachować odpowiedniego dystansu od innych osób, np. podczas zgromadzenia, w kolejce do kas w sklepie lub na koncercie.
  • Jeśli nasz współdomownik przebywa w izolacji z powodu pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

Warto podkreślić, że skuteczną formą ochrony przed infekcją są szczepienia przeciwko koronawirusowi. Dostępne są szczepionki jedno- oraz dwudawkowe. Po pięciu miesiącach od zabiegu można wzmocnić swoją odporność poprzez przyjęcie dawki przypominającej.

Minister zdrowia zapowiada wprowadzenie stanu zagrożenia pandemicznego. Co to oznacza?
Minister zdrowia wypowiedział się na temat ostatecznego zniesienia koronawirusowych restrykcji, w tym również obowiązku noszenia maseczek. Zapowiedział także wprowadzenie stanu zagrożenia pandemicznego....

Źródło: RMF24.pl

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze