Poznajcie psich bohaterów. To oni pracowali z ratownikami w Turcji! [FOTO]

Po ogromnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii na pomoc ruszyły grupy z różnych krajów, w tym z Polski, 15 lutego misja zakończyła się i ekipa mogła wrócić do Polski. Warto wspomnieć, że razem z ratownikami pracowały psy. Poznajcie tych małych bohaterów!

Polscy ratownicy z psami wrócili z Turcji

Państwowa Straż Pożarna na bieżąco informowała o działaniach polskiej grupy ratowniczej za pośrednictwem profilu na Facebooku. 15 lutego o godzinie 16:10 samolot z 90-osobowym składem wylądował na warszawskim lotnisku. Ekipa ratownicza ze strażackiej grupy HUSAR została powitana oklaskami i kwiatami. Nic dziwnego – przez 9 dni narażali życie pracując ponad siły, aby uratować jak najwięcej istnień. Razem z nimi w niebezpiecznej akcji brały udział psy, które pomagały w poszukiwaniach ludzi pod gruzami zawalonych budynków. Czworonożni bohaterowie również zasłużyli na podziękowania i wyróżnienie – na facebookowym profilu pojawiły się zdjęcia opiekunów wraz ze zwierzakami. Poznajcie drużynę, która uratowała 12 osób, w tym troje dzieci!

Psy ratownicze – jakie to rasy?

Psy ratownicze to bardzo szeroka grupa, do której zaliczony może zostać każdy psiak zależnie od jego predyspozycji. Jeśli odznacza się charakterem, wytrzymałością, siłą i przyjaznym nastawieniem do ludzi, może zostać specjalnie wyszkolony. Takie psy są później wykorzystywane chociażby przez Państwową Straż Pożarną. Przeczytajcie, na jakie grupy dzielą się psy ratownicze, czym się wyróżniają i której najczęściej są rasy:

  • Psy ratownicze lawinowe – muszą pracować szybko. Od przysypania lawiną, człowiek ma najważniejsze 18 minut. Za pomocą węchu pies przeszukuje teren, musi być lekki (aby śnieg czy lód się pod nim nie zapadał). Nie może też bać się hałasu, ponieważ zdarza się, że pies jest spuszczany ze śmigłowca na linie. W ratownictwie lawinowym najczęściej występują rasy takie jak owczarki niemieckie i belgijskie, labrador retrievery i sznaucery.
  • Psy ratownicze gruzowiskowe – to psy ważące do 40 kg i mające bardzo czuły węch gruzy zawalonych budynków to miejsca, w których unoszą się przeróżne zapachy. Pies musi w takich warunkach wyczuć przysypanego człowieka. Musi też być zwinny – grunt często jest niestabilny i czają się w nim pułapki (np. wystające pręty czy pęknięte szkło). Ratownicze psy gruzowiskowe często doznają kontuzji. W tej roli najczęściej spotyka się golden retrievery i jack russel terriery.
  • Psy ratownicze poszukiwawcze – dzielą się z kolei na terenowe i tropiące. Te pierwsze potrafią wyczuć człowieka w promieniu kilkuset metrów, najczęściej pracują w naturalnym środowisku. Z kolei psy tropiące są znane z seriali kryminalnych opowiadających o psach policyjnych – to one potrafią podążać za pozostawionym przez człowieka tropem. Sprawdzają się również jako psy myśliwskie. Rasy cenione w tej grupie to owczarki niemieckie i border collie.
  • Psy ratownicze dowodne – silne, odporne na niskie temperatury, potrafiące świetnie pływać. Właśnie takie są te psy. Często pomagają w warunkach, w których niemożliwa jest interwencja człowieka. Potrafią pokonywać fale i samodzielnie wyciągać ludzi na brzeg. Rasą, która najczęściej sprawdza się w ratownictwie wodnym, jest nowofundland. Oprócz niego spotyka się również leonbergery i landseery.

Chwile grozy na podwórku. Pies rzucił się na chłopca. Obronił go owczarek [WIDEO]
Kamery jednego z domów w USA zarejestrowały mrożące krew w żyłach zdarzenie, które wydarzyło się na podwórku. Chłopiec bawił się ze swoim owczarkiem, kiedy pies sąsiada zerwał się i zaczął biec w jego stronę. Gdyby nie wierny pupil, chłopcu mogła...

Oceń ten artykuł 0 0