Przerażające znalezisko w warszawskim mieszkaniu! "Bardzo podejrzanie wyglądający robak" wypełzł z prania

Z prania jednej z mieszkanek Pragi Południe wybiegł "bardzo podejrzanie wyglądający robak". Była to sporych rozmiarów skolopendra paskowana. Przerażona kobieta zadzwoniła do Straży Miejskiej - trzeba przyznać, taki widok mógł wprawić w osłupienie!

Skolopendra paskowana w praniu

Stołeczni strażnicy miejscy otrzymali nietypowe zgłoszenie. Po mieszkaniu na warszawskiej Pradze-Południe miał biegać "bardzo podejrzanie wyglądający robak". Okazało się, że z prania wypełzła skolopendra paskowana. Po odłowieniu została przewieziona do zoo.

W sobotę 26 stycznia Ekopatrol otrzymał pilne zlecenie z Pragi Południe. Po mieszkaniu miał biegać bardzo duży i podejrzanie wyglądający robak - poinformował inspektor Jerzy Jabraszko z referatu prasowego straży miejskiej.

W mieszkaniu zastaliśmy przerażoną matkę z półtorarocznym dzieckiem. Z jej relacji wynikało, że ze zbieranego przez nią suchego prania wypełzło dziwne stworzenie - relacjonował w rozmowie z PAP Jabruszko.

fot. Straż Miejska

Okazało się, że stworzenie to skolopendra paskowana. Jest ona największą i najmasywniejszą skolopendrą zamieszkującą Europą. Ta z warszawskiego mieszkania miała 12 centymetrów długości i była jadowita.

Sporych rozmiarów jadowity robak

Jest duże prawdopodobieństwo, że uciekła hodowcy - stwierdził Jabraszko. Funkcjonariusze po odłowieniu skolopendry pomogli kobiecie sprawdzić mieszkanie, by mieć pewność, że nie ma w nim więcej tego rodzaju drapieżników. Skolopendra została przewieziona do warszawskiego zoo.

Skolopendra paskowana to jeden z niewielu gatunków skolopendr zamieszkujących Europę południową. Jej naturalne środowisko to wzgórza oraz góry Hiszpanii, Francji, Włoch, Grecji, a także Afryki Północnej.

Wyjątkowo groźna odmiana skolopendry scolopendra subspinipes mutilans zamieszkuje Azję. Ukąszenie tego stawonoga może być śmiertelne dla drobnych gryzoni, wyjątkowo bolesne i w szczególnych warunkach także groźne nawet dla człowieka.
Czerwonogłowe stonogi dysponują tak silnym jadem, że są w stanie uśmiercić nawet wielokrotnie większe od nich zwierzęta.

Poniżej publikujemy film, na którym widać, jak ważąca zaledwie 3 gramy skolopendra jest w stanie błyskawicznie obezwładnić mysz ważącą 45 gramów.

Grzegorz Jasiński informuje - zgodnie z wynikami badań opublikowanych na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" - że jad tych stworzeń zaburza działanie układu krążenia i oddechowego, blokując działanie kanałów potasowych komórek. Co ciekawe, rolę antidotum może pełnić przywracający aktywność kanałów potasowych popularny lek przeciwko padaczce. Więcej na ten temat przeczytasz >>TUTAJ

Monika Kamińska, Adam Zygiel/RMF24.pl

Oceń ten artykuł 0 0