Te symptomy świadczą o tym, że doszło u ciebie do zatrucia rtęcią

Rtęć jest dla naszego organizmu toksyczna. Warto znać objawy świadczące o tym, że zatruliśmy się rtęcią. To pozwoli działać szybciej i zapobiec poważnym konsekwencjom!

Objawy zatrucia rtęcią

Zatrucie rtęcią można wykryć na początkowym stadium, wystarczy znać konkretne objawy, które o tym świadczą. Należą do nich:

  • Problemy ze wzrokiem
  • Problemy ze słuchem
  • Zaburzenia ruchu
  • Drętwienie i mrowienie w okolicach ust, palców u rąk oraz nóg

Jeżeli takie objawy występują, natychmiast powinniśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i opowiedzieć o swoich przypuszczeniach. Lekarz może skierować na kolejne badania, np. krwi – to właśnie przez nie wykrywa się czy doszło do zatrucia rtęcią, czy też nie. Co ciekawe, w pakiecie badań możemy też sprawdzić, czy nie doszło do zatrucia innym ciężkim metalem, np. kadmem lub ołowiem.

Przez co można zatruć się rtęcią?

Rtęć do organizmu może dostać się chociażby przez zatrute pożywienie, np. ryby. Istnieją gatunki o statystycznie wyższej możliwej zawartości rtęci i należą do nich gatunki drapieżne, czyli rekiny, szczupaki czy tuńczyki. Z kolei najmniej metali ciężkich znajduje się w łososiach, halibutach i sardynkach. W przeszłości popularne były rtęciowe termometry. Czy stwarzają one rzeczywiste zagrożenie? Są teraz bardzo rzadko spotykane, jeśli jednak nadal mamy gdzieś taki termometr, nie należy postrzegać go jako śmiertelnego niebezpieczeństwa – połknięcie takiej rtęci nie stwarza zagrożenia życia, jednak wizyta u lekarza jest wskazana.

Masowe śnięcie ryb w Odrze. Opublikowano wyniki próbek wody
Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze: "Ze względu na zatrucie rzeki Odry zwracamy się z prośbą o pomoc przy odławianiu zatrutych ryb, aby zapobiec pogłębianiu się katastrofy...

Toksyczna substancja w Odrze? Rzecznik GIOŚ zabrał głos. Jest apel o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej
To rtęć jest odpowiedzialna za zatrucie Odry? Rzecznik GIOŚ zabrał głos w tej sprawie. "Mamy wyniki. Chodzi o pierwsze próbki badań wody w Odrze" - powiedział na antenie RMF FM.

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze