Te objawy mogą świadczyć o tym, że masz uczulenie na chlor

W czasie upałów korzystanie z basenu jest miłą rozrywką. Okazuje się jednak, że nie każdy może z takich przyjemności korzystać – zmiany na skórze mogą oznaczać uczulenie na chlor!

Uczulenie na chlor – objawy

Chlor jest szeroko stosowany w basenach – dzięki niemu można oczyścić wodę z bakterii, wirusów i grzybów i w ten sposób uzdatnić ją do bezpiecznej kąpieli. Niestety możliwe jest, że człowiek może być uczulony na chlor i wtedy kąpiel w basenie, w którym do oczyszczania używany jest chlor, będzie dla niego prawdziwą męką. Dlaczego? Skóra przez bezpośredni kontakt z substancją drażniącą zacznie wykazywać objawy reakcji alergicznej. Jakie są objawy uczulenia na chlor?

  • Wysypka
  • Pieczenie i świąd skóry
  • Obrzęk
  • Łuszczenie
  • Łzawienie oczu
  • Kaszel i katar
  • W przypadku napicia się chlorowanej wody może wystąpić ból brzucha, biegunka i wymioty

Uczulenie na chlor – leczenie

Jeśli dojdzie do reakcji alergicznej i podejrzewamy, że stało się to na skutek kontaktu z wodą basenową, warto skonsultować się z lekarzem. Może on przepisać maści i leki, które zniwelują reakcję alergiczną. Do środków przepisywanych dla alergików należą kortykosteroidy, maści salicylowe i leki przeciwhistaminowe. Warto jednak zaznaczyć, że jest to leczenie skutków, samego źródła problemu (czyli uczulenia) w większości przypadków nie da się zlikwidować. W takim wypadku osoba musi zrezygnować z basenów.

Co najlepiej nawadnia w czasie upałów? Przekonaj się!
O właściwym nawodnieniu należy obowiązkowo pamiętać. Zwłaszcza teraz, gdy temperatury są rekordowo wysokie. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej uzupełnić płyny!

Zbyt długo na słońcu? Sprawdź, jak zaradzić oparzeniom!
Upały mogą dać się we znaki i spowodować oparzenia słoneczne. Jeśli zapomnieliście o skutecznej ochronie słońcem i jest już za późno na przeciwdziałanie, warto sprawdzić...

To popularny nawyk w czasie upałów. Może skończyć się chorobą!
Lody to bardzo popularny przysmak, szczególnie w upalne dni. Przysmak może skutecznie przynieść chociaż chwilę ochłody. Prawda jest jednak taka, że jedzenie lodów na takim cieple może nie być...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze