Wszystkich Świętych: Gdzie jeszcze obchodzi się 1 listopada?

W naszym kraju 1 listopada to czas zarezerwowany na odwiedzanie grobów naszych bliskich zmarłych. W wielu krajach święto to jest obchodzone w podobny sposób, ale nie brak również miejsc, w których wygląda to nieco inaczej.

Pierwszy listopada to dla nas szczególny moment, w którym możemy powrócić myślami do chwil spędzonych z tymi, których nie ma już wśród nas. W tym czasie odwiedzamy groby naszych bliskich, zapalamy znicze i przynosimy kwiaty. Warto wspomnieć, że dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w wielu innych krajach.

fot. Pixabay

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów święto Wszystkich Świętych jest obchodzone w tych landach, gdzie dominującą religią jest rzymski katolicyzm, czyli głównie na południu kraju. W Niemczech, podobnie jak i w Polsce, w tym dniu odwiedza się groby, by pozostawić kwiaty i zapalić znicze. W innych landach święto to nie jest zbyt popularne.

Bułgaria

Bułgaria to kraj prawosławny, więc nie obchodzi się tu Wszystkich Świętych. Nie oznacza to jednak, że jego mieszkańcy nie wspominają swoich bliskich zmarłych – tzw. Zaduszki Archanielskie są obchodzone w sobotę poprzedzającą 8 listopada, a w tym czasie głównie czci się pamięć żołnierzy poległych w walce. Wtedy wspomina się też wszystkich tych, którzy odeszli, a na ich grobach zostawia się czereśnie (stąd druga nazwa: Zaduszki Czereśniowe). Niezwykle ciekawym jest też zwyczaj polewania grobów winem, co ma symbolizować krew Chrystusa.

Francja

We Francji w czasie Wszystkich Świętych na grobach nie zobaczymy zniczy, a jedynie kwiaty, gdyż właśnie w taki sposób Francuzi oddają hołd zmarłym. Nie jest to również dzień wolny od pracy, jednak mimo to na francuskich cmentarzach można spotkać wiele osób. Jednym z najbardziej znanych tamtejszych nekropolii jest paryski Père-Lachaise; to miejsce pochówku m.in.: Fryderyka Chopina, Édith Piaf oraz Jima Morrisona.

Meksyk

W Meksyku czas święto zmarłych przypada na koniec października i pierwsze dni listopada. Pierwsza część „Dia de los Muertos” odbywa się 31 października, a jest to czas wspominania zmarłych dzieci, które określane są „aniołkami”. Druga część natomiast – poświęcona już dorosłym – przypada na 1 i 2 listopada. Mieszkańcy Meksyku odpowiednio przygotowują i przystrajają swoje mieszkania rozmaitymi dodatkami i figurkami, by godnie powitać dusze zmarłych. Następnie rodziny spotykają się przy grobach, gdzie jedzą i biesiadują zazwyczaj przez całą noc. Na grobach najmłodszych zostawia się zabawki.

Filipiny

Na Filipinach 1 listopada jest dniem wolnym, a w tym czasie rodziny udają się na cmentarze. Niektórzy przystrajają groby najbliższych kolorowymi ozdobami, a niemal wszyscy spędzają na cmentarzach całą noc, by wspólnie biesiadować. W wielu regionach tworzą się również specjalne grupy (tzw. pangangaluluwa), wędrujące i śpiewające w imieniu tych, którzy odeszli.

Hiszpania

W Hiszpanii obowiązkowym kolorem dla osób odwiedzających groby najbliższych 1 listopada jest czerń. Co ciekawe, na cmentarzach próżno szukać palących się zniczy – w ich miejsce Hiszpanie zostawiają ich elektroniczne wersje. Same nekropolie różnią się od tych spotykanych w Polsce – przeważają na nich piętrowe grobowce. Z Dniem Wszystkich Świętych w Hiszpanii powiązane są niektóre święta obchodzone lokalnie.

Japonia

Wprawdzie w Japonii zmarłych wspomina się w połowie lipca lub sierpnia, bo właśnie na ten okres (w zależności od regionu) przypada święto „Bon”, ale odbywa się to w dosyć oryginalny sposób. Według Japończyków w tym czasie dusze tych, którzy odeszli, powracają na Ziemię, dlatego – aby ich godnie przywitać – na progach domów ustawia się „mukaebi”, czyli „ognie powitalne”. Dodatkowo tworzy się specjalne ołtarze, a na ulicach można podziwiać rytualne tańce Bon-Odori. Chociaż w Kraju Kwitnącej Wiśni nie są to dni wolne od pracy, to wiele osób bierze wówczas urlop, by udać się w rodzinne strony.

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Wszystkich Świętych: Gdzie jeszcze obchodzi się 1 listopada? to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.