Czy picie "kranówki" jest bezpieczne? Tak woda z kranu wpływa na nasze zdrowie

W Polsce możemy usłyszeć wiele mitów na temat wody z kranu. Okazuje się, że wiele z nich jest nieprawdziwych, a picie "kranówki" dobrze wpływa na nasze zdrowie.

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody

To inicjatywa, którą ponad 30 lat temu ustanowiło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Co roku obchodzimy ten dzień pod innym hasłem. Motywem przewodnim tegorocznego święta jest "Przyspieszenie zmian" w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Organizatorzy w tym roku chcą zwrócić szczególną uwagę na oszczędzanie wody przez nas wszystkich.

To jedyna taka chwila na całe pokolenie, gdy świat jednoczy się wokół wody

– podaje sanepid.

Czy picie "kranówki" jest zdrowe?

W Polsce na przestrzeni dekad pojawiło się wiele mitów na temat wody z kranu. Przede wszystkim przez okres PRL-u, gdy "kranówka" była mętna i intensywnie chlorowana, a to absolutnie nie zachęcało do jej picia. Na przestrzeni lat przeprowadzono jednak obszerne modernizacje systemów uzdatniania wody. Dzisiejsza "kranówka" znacząco różni się od tej, którą dostarczano do mieszkań jeszcze kilkanaście lat temu.

Wodę z kranu możemy pić bez żadnych obaw

Jakoś wody kranowej jest zgodna z polskim prawem oraz jeszcze bardziej restrykcyjnymi normami unijnymi. "Kranówkę" można, a nawet warto pić bez przegotowania, ponieważ zawiera w sobie dużo cennych minerałów, takich jak wapń czy magnez. Ten irytujący kamień, który osadza się w czajniku po zagotowaniu wody, to właśnie te cenne biopierwiastki! Przegotowanie "kranówki" powoduje ich wytrącenie, a tym samym zubożenie składu mineralnego wody.

Picie wody z kranu jest bezpieczne, fot. Shutterstock

"Kranówka" nie prowadzi do kamicy nerkowej i żółciowej

To jeden z największych mitów, który można usłyszeć na temat wody z domowego kranu. Żadne badania nie potwierdziły, aby picie "kranówki" przyczyniało się do powstawania kamieni nerkowych czy żółciowych.

Poza tym do wody płynącej rurami nie da się niczego dosypać. Uniemożliwia to wysokie ciśnienie oraz położenie wodociągów. Ponadto jakość "kranówki" jest regularnie sprawdzana, także podczas transportu rurami.

Kiedy nie powinniśmy pić wody z kranu?

Czasami z domowego kranu może wypływać brązowa woda, która powstaje zazwyczaj w wyniku napraw lub czyszczenia sieci. Możemy ją także zobaczyć, gdy mniej osób korzysta z wody, np. w okresie wakacyjnych wyjazdów. Za brązowe zabarwienie wody odpowiada żelazo, które na ogół nie jest szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zalecają jednak, aby powstrzymać się od picia "kranówki" do momentu zniknięcia przebarwienia.

W kuchni ma go każdy, ale niewiele osób wie, jak go czyścić. Jak usunąć kamień z czajnika?
Czyszczenie czajnika niestety nie jest najłatwiejszą czynnością. Zwłaszcza że regularnie osadza się w nim kamień. Jak się go pozbyć? Sprawdź domowe sposoby na czyszczenie tego urządzenia!

Oceń ten artykuł 0 0