Jak osiągnąć szczęście? Naukowcy sugerują zmianę jednego, powszechnego nawyku

Każdy człowiek na swój sposób próbuje wprawić się w stan szczęścia. Jednym z bardzo powszechnych sposobów jest kupowanie ulubionych rzeczy. Mogłoby się wydawać, że to naprawdę działą. Naukowcy przekonują jednak, że to złudne wrażenie!

Zrezygnuj z nałogowego kupowania!

We współczesnym świecie często korzysta się z kupowania, by sprawić sobie radość. Każdy ma jakieś konkretne rzeczy, o których marzy. Ich zakup wydaje się czymś absolutnie wspaniałym. Zachwyt wzbudza nowy model telefonu, butów czy torebki. W momencie nabycia tego przedmiotu często towarzyszy nam radość, szczęście, wręcz skaczemy z ekscytacji! Jednak czy pamiętasz swoje odczucia jakiś czas po zakupie? Radość spada, a najnowszy telefon po dwóch miesiącach użytkowania jest raczej elementem codzienności. Powiedział o tym dr Thomas Gilovich, profesor psychologii z Uniwersytetu Cornell:

Jednym z wrogów szczęścia jest adaptacja. Kupujemy rzeczy, aby nas uszczęśliwiały i to się udaje, ale tylko na chwilę. Nowe rzeczy są na początku ekscytujące, ale potem przyzwyczajamy się do nich i stają się częścią normalności.

I nagle musimy szukać kolejnej rzeczy, której zakup pozwoli wprawić się w ten szczęśliwy stan. Naukowcy ostrzegają i są jednogłośni. Taka postawa jest na nic, konieczna jest zmiana nawyku!

Na co warto wydawać pieniądze?

Zamiast zakupu rzeczy, która chwilowo wprawi cię w stan szczęścia, postaw na takie wydatki, które pozostawią ci wartościowe wspomnienia lub przyniosą długotrwałe efekty. Takim wydatkiem może być np. koncert ulubionego wykonawcy, który będziesz wspominał do końca życia. Kurs języka obcego, zajęcia taneczne? To pozwoli ci nabyć umiejętności, które zostaną z tobą na długo i przydadzą się w życiu. Warto również inwestować w podróże – oprócz poczucia szczęścia w trakcie jej trwania, możesz wyciągnąć cenne lekcje z obserwacji różnych kultur, spróbować nowych dla siebie potraw... wiele rzeczy, o których bardzo długo będziesz opowiadać! Właśnie na to nacisk kładą naukowcy, w tym dr Gilovich, który poleca ludziom przeżywanie, a nie kupowanie:

Paradoksalnie, sam fakt, że dany przedmiot możemy mieć na zawsze, działa na jego niekorzyść. Z przeżywaniem doświadczeń jest na odwrót, bo im później od wydarzenia, tym pozytywniej je pamiętamy.

Warto na przyszłość korzystać z takich aktywności, które pozostawią w naszej pamięci wspomnienia. Do ciekawej historii zawsze można wrócić, opowiedzieć ją na kilka sposobów. I będzie to bardziej porywające niż opowiadanie o nowej torebce.

Szybko chodzisz? Badania dowodzą, że będziesz długo żyć!
Każdy z nas ma indywidualny sposób chodzenia. Jedni wolą spokojnie kroczyć ulicami, podczas gdy inni zdecydowanie przyspieszają kroku. Naukowcy dowiedli, że tempo chodzenia ma wpływ na długość...

Oceń ten artykuł 4 1

Ogólna ocena Jak osiągnąć szczęście? Naukowcy sugerują zmianę jednego, powszechnego nawyku to: 80% / 100%, uzyskana z: 5 głosów.