Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Czy w Wielką Sobotę można iść do kościoła? Czy będzie święcenie pokarmów?

W związku z obecnymi ograniczeniami tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w kościołach nie odbędzie się. Jak poświęcić pokarm w domu? Jaki jest tekst święcenia? Sprawdźcie!

 

Czy w Wielkanoc będzie można iść do kościoła?

Obecne ograniczenia obowiązują do soboty(zakaz zgromadzeń publicznych z wyjątkiem zgromadzeń religijnych pod warunkiem, że uczestniczy w nich maksymalnie 5 osób (wyłączając z tego księdza), 11 kwietnia i zostały przedłużone. Co ważne, to data Wielkiej Soboty, czyli ostatniego dnia Triduum Paschalnego, które poprzedza święta wielkanocne.

Wprowadzone ograniczenia oznaczają, że w trakcie liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty w uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób. Jak przypominają biskupi, uczestnictwo w liturgii w tych trzech dniach nie jest obowiązkowe, dlatego nie trzeba będzie udzielać dyspensy. "Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki CzwartekWielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu" - napisano we wskazaniach.

W związku z tym - w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Z powodu epidemii koronawirusa parafie były zmuszone odwołać uroczystości Wielkiego Tygodnia, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Archidiecezja Warszawska udostępniła jednak tekst modlitwy, dzięki któremu będziemy mogli sami w domu poświęcić pokarmy wielkanocne.

Nadszedł czas, by w Kościele domowym głosić słowo, czynić miłość, kochać się nawzajem, uczyć się być ze sobą, a równocześnie sprawować liturgię domową - zwrócił się do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu na Wielki Tydzień, zamieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej - Dlatego bardzo zachęcam i proszę, by ojcowie i matki wobec swoich dzieci prowadzili modlitwę, poświęcili pokarmy na śniadanie wielkanocne, zasiedli do stołu i w ten sposób przeżywali Wielkanoc.

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Święcenie pokarmów [TEKST]

Archidiecezja Warszawska na swojej stronie internetowej opublikowała wyjaśnienie, jak poświęcić koszyczek wielkanocny. Jak czytamy, święcenie pokarmów w domu powinno odbyć się w niedzielę wielkanocną, na początku śniadania.

Jak to powinno wyglądać? Jakie modlitwy należy odmówić przy święceniu?

Ojciec rodziny lub przewodniczący rozpoczyna znakiem krzyża:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:
Amen.

Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5, 16-18:

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan:
„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie.
W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem
wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”

Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza:
„Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie:
co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież
Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego
potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo
Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie
wam dodane».”

Po odczytaniu tekstu przewodniczący rozpoczyna modlitwę "Ojcze nasz", "Zdrowaś Maryjo" oraz "Wierzę w Boga". Na zakończenie przewodniczący odmawia modlitwę:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:
Amen

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy odpowiadają:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący:
Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają:
Amen.

Ojciec rodziny lub przewodniczący kończy znakiem krzyża:
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:
Amen.

Wielkanoc 2020. Transmisja z mszy w TV. Gdzie oglądać mszę świętą?
Gdzie oglądać mszę świętą w telewizji w Wielkanoc? Zarówno w Wielką Niedzielę, jak i w Poniedziałek Wielkanocny, stacje będą transmitowały nabożeństwa m. in. z Jasnej Góry i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O której godzinie msza w TV?

Wielkanocny koszyczek i jego symbolika. Co powinno znaleźć się w święconce ?
Wielka Sobota kojarzy się wszystkim przede wszystkim z tradycją święcenia pokarmów. Tego dnia, w każdym kościele można zobaczyć wspaniałe, kolorowe koszyki - małe, duże, wypełnione po brzegi oraz te skromne, ale równie piękne. Zastanawiacie się co...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Czy w Wielką Sobotę można iść do kościoła? Czy będzie święcenie pokarmów? to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.