Jak spać, aby uniknąć tych dwóch chorób? Odpowiedź jest zaskakująca

Dorosły człowiek powinien przesypiać w ciągu doby od siedmiu do dziewięciu godzin. Sen jest niezbędną czynnością. Dodatkowo, specjaliści nieustannie przypominają, że higiena snu ma ogromne znaczenie w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że właściwy sen zapobiega pewnym chorobom.

Odpowiedź jest zaskakująca

Dbając o odpowiednie warunki nocnego wypoczynku, możemy nie dopuścić – nie tylko do zmęczenia i kłopotów z koncentracją, ale również – do wielu groźnych schorzeń. Najnowsze badania dowodzą, że osoby, które śpią w całkowitej ciemności są w mniejszym stopniu narażone – zwłaszcza – na dwie choroby. Wiadomo, że sen to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Eksperci wciąż alarmują, że niewystarczająca ilość snu jest przyczyną utrudniających normalne funkcjonowanie dolegliwości.

Jak spać, aby uniknąć tych dwóch chorób?

Gdy jesteśmy niewyspani mamy kłopoty z koncentracją i pamięcią, częściej sięgamy po kaloryczne pokarmy, z większym trudem podejmujemy liczne decyzje. Zbyt częsty niedobór snu powoduje także zaburzenia nastroju, osłabienie odporności, obniżenie popędu seksualnego i spowolnienie metabolizmu. Autorzy nowego badania ujawnili, że właściwa higiena snu jest ściśle związana ze spaniem w całkowitej ciemności. Badacze z Northwestern University w Illinois dowiedli, iż śpiąc przy niezgaszonym świetle narażamy się na zwiększone ryzyko cukrzycy i chorób serca.

Jakie zagrożenia niesie niewłaściwy sen?

Uczeni przebadali 20. dorosłych, którzy mieli za zadanie jednej nocy spać przy zgaszonym świetle i zasłoniętych oknach, a następnej – w świetle o umiarkowanym natężeniu. Dokładne analizy wykazały, że zaledwie jedna noc „umiarkowanej ekspozycji na światło” wywołała szkodliwe dla organizmu skutki. Badani, którzy nie wypoczywali w ciemności mieli nienaturalnie podwyższone tętno, co może prowadzić do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. U badanych odnotowano również obniżoną wrażliwość na działanie insuliny. Jest to istotne jeśli chodzi o zaburzenia metaboliczne, które sprzyjają nadwadze i otyłości, a z czasem prowadzą do cukrzycy typu drugiego.

Źródło: Northwestern University, PAP 

Czytaj też:

Dlaczego śnią nam się twarze osób, których nie znamy? Wyjątkowe ciekawostki o snach
Wciągu nocy, mózg wykazuje podobną aktywność jak za dnia. Sny ma każdy z nas! Sen jest nieodłącznym elementem naszego życia. Statystycznie poświęcamy mu około 25 lat. Miewamy...

Jak przygotować się na nadchodzącą zmianę czasu? Niektórzy źle ją przechodzą
Zmiana czasu źle działa na niektóre osoby. Jak sprawić, aby przestawienie zegarków było dla nas łatwiejsze? Sprawdź kilka naszych porad!

Oceń ten artykuł 0 0