Lucyfer nawiedza Włochy. W przeważającej części kraju temperatury z piekła rodem

Dramatyczne chwile we Włoszech. Kraj nawiedza obecnie zjawisko, któremu meteorolodzy nadali nazwę Lucyfer. Antycyklon z Afryki przyniesie do Włoch w najbliższych dniach piekielne upały. Synoptycy przewidują, że temperatura powietrza w Italii niedługo sięgnie nawet 50 stopni Celsjusza!

Lucyfer nawiedza Włochy

Włosi w najbliższych dniach mogą spodziewać się ekstremalnych upałów. Temperatura powietrza niedługo sięgnie w Italii nawet do ok. 49-50 stopni Celsjusza. Największa fala upałów nawiedzi głównie regiony oraz wyspy w południowej części kraju. Z kolei mieszkańcy centrum oraz północy Włoch powinni przygotować się na najgorętszy tydzień lata. Temperatura maksymalna ma ustabilizować się tam w okolicach 40 stopni Celsjusza.

Fala ekstremalnych upałów we Włoszech jest skutkiem zjawiska subtropikalnego afrykańskiego antycyklonu, któremu synoptycy nadali złowieszczą nazwę – Lucyfer. Choć piekielny gość jest już w Italii, to największe upały spodziewane są w tym regionie Europy dopiero na piątek.

Najwyższy alarm przed upałem w Italii

Co prawda Lucyfer nie osiągnął jeszcze największej siły, ale już dzisiaj w wielu miejscach we Włoszech obowiązują najwyższe alerty pogodowe przed upałem. Ekstremalne temperatury występują przede wszystkim mieszkańcy w Rzymie, Bari, Campobasso, Palermo i w Perugii. Jutro alerty meteorologiczne zostaną wystawione dla Bolonii oraz dla miasta Triest.

W ostatnich godzinach na Sycylii odnotowano temperaturę przekraczającą ponad 47 stopni Celsjusza. Co najmniej do końca tygodnia termometry pokażą 40 kresek na plusie w Toskanii, Lacjum oraz Emilii-Romanii. Z kolei na południu temperatura maksymalna może sięgnąć nawet 42 stopni Celsjusza.

Fala upałów także w Polsce

Po lipcowej fali upałów Polacy powinni przygotować się na kolejne dni z ekstremalnymi temperaturami. Według wstępnych informacji w piątek upały przyjdą także do Polski. Początkowo temperatura maksymalna przekroczy ponad 30 stopni Celsjusza, zwłaszcza na zachodzie kraju.

W kolejnych dniach upały przesuną się również w głąb Polski: w centrum i na południu słupki termometrów także wskażą wysokie wartości na plusie. Upalna pogoda najprawdopodobniej przyniesie do Polski także niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, więc możemy przygotowywać się na kolejne noce, które zakłócą nam burze z gradem.

Czytaj także:

Olbrzymie pożary w Grecji. Promy ewakuują mieszkańców
Dramatyczna sytuacja na wyspie Eubea na Morzu Egejskim. Pożary rozprzestrzeniają się tam szósty dzień z rzędu. Tysiące osób musiało uciekać ze swoich domów, promy oczekują w gotowości na kolejne ewakuacje mieszkańców.

Zerwane dachy, zalane domy, mnóstwo zniszczeń! Trąba powietrzna nawiedziła Józefów
W ostatnich godzinach niebezpieczne zjawiska pogodowe nawiedziły wiele rejonów Polski. Nawałnice, intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne - żywioł spowodował wiele zniszczeń. Najwięcej strat odnotowano na południu i...

Kraków pod wodą! Zalane drogi, paraliż komunikacji miejskiej i podtopione domy [ZDJĘCIA, FILMY]
Oberwanie chmury w Krakowie! Stolicę Małopolski nawiedził bardzo intensywny deszcz, który padał praktycznie od czwartkowego poranka. Pod wieczór opady nasiliły się, co doprowadziło do licznych podtopień w mieście. Strażacy musieli interweniować...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze