Magia wigilijnego stołu. Zobacz, co symbolizuje każda z 12 potraw!

Tradycyjnie na naszych wigilijnych stołach znajdziemy 12 potraw, których każdy z nas powinien spróbować, aby nadchodzący rok był dla nas pomyślny. Czy wiemy jednak, dlaczego tych dań jest tak wiele i co one oznaczają. Sprawdź symbolikę każdego wigilijnego dania.

Lista 12 tradycyjnych potraw wigilijnych

Tradycyjne dania, jakie goszczą na naszych wigilijnych stołach, są nie tylko smaczne, ale także mają swoją niepowtarzalną symbolikę. Sama liczba także nie jest przypadkowa, według tradycji chrześcijańskiej 12 dań ma symbolizować 12 apostołów, wierzenia ludowe natomiast łączą tę liczbę z 12 miesiącami. Oto lista dań, jakie według tradycji powinny znaleźć się na stole podczas kolacji wigilijnej.

  1. Barszcz czerwony z uszkami
  2. Karp
  3. Śledzie
  4. Kompot z suszu
  5. Pierogi z kapustą i grzybami
  6. Kapusta wigilijna (z grochem)
  7. Kutia
  8. Zupa grzybowa
  9. Kluski z makiem
  10. Piernik
  11. Makowiec
  12. Chleb

Co symbolizują tradycyjne potrawy wigilijne?

Ryby - pojawiają się na naszym wigilijnym stole jako symbol Jezusa. Są również symbolem płodności i odradzania się. Najczęściej decydujemy się na smażonego karpia, który jest także oznaką długowieczności. Na naszych stołach nie brakuje również ryby po grecku, czy śledzi, które symbolizują post i wyczekiwanie.

Barszcz czerwony - wigilijny barszcz robiony jest oczywiście z buraków, które według wierzeń ludowych miały przynosić urodę i długowieczność. Ponadto czerwone buraki zapewnią powodzenie i pomyślność.

Zupa grzybowa - w niektórych rejonach Polski jest to obowiązkowe danie podczas kolacji wigilijnej. Grzyby reprezentują płody ziemi i w tradycji ludowej wierzono, że mają magiczną moc. Miały symbolizować zdrowie, siłę, witalność oraz trzeźwość umysłu.

Kompot z suszu - owoce obecne na naszych stołach w postaci kompotu także mają swoje znaczenie. Gruszki miały gwarantować długowieczność, suszone śliwki odpędzały złe moce i zapewniały pomyślność, a jabłka dawały miłość.

Piernik - symbolizował dobrobyt i harmonia umysłu. Niegdyś kojarzył się także z wyższym statusem społecznym.

Mak - znajdziemy go w wielu świątecznych potrawach. Mak i ziarna zbóż symbolizują bogactwo, urodzaj i płodność.

Chleb - jest symbolem nowego życia, obfitości oraz wspólnoty. Spożycie go podczas wieczerzy wigilijnej ma zapewnić nam pomyślność w zbliżającym się roku.

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole. Skąd wzięła się ta tradycja i co oznacza?
Puste miejsce przy wigilijnym stole jedna z najpopularniejszych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Czy wiemy jednak, skąd się wziął ten zwyczaj i jakiego gościa powinniśmy oczekiwać podczas tej wyjątkowej wieczerzy? Sprawdź historię...

Jak przygotować stół na wigilijną kolację? Co powinno się na nim znaleźć?
Wigilijny stół zawsze wygląda wyjątkowo i niesie ze sobą wyjątkową atmosferę. Sianko pod obrusem, 12 potraw, czy dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, to tradycyjne elementy obecne w niemal każdym polskim domu. Sprawdź, o czym trzeba...

Oceń ten artykuł 0 0