Niższe ceny w sklepach i na stacjach paliw. Co i od kiedy się zmienia?

Niższe ceny w sklepach i na stacjach paliw już od wtorku, tj. 1 lutego br. Zmiany związane są z wprowadzeniem rozwiązań podyktowanych założeniami tarczy antyinflacyjnej, a które polegają na obniżce stawek opodatkowania. Obowiązywać będą do 31 lipca 2022 roku. Opublikowano m.in. pierwsze prognozy kosztów za paliwo. Za co zapłacimy mniej? Odpowiedź poniżej.

Zerowy VAT

Jeszcze w tym tygodniu w życie mają wejść rozwiązania, oparte na obniżce stawek VAT. Od 1 lutego br. z podatku zwolnione zostaną: gaz ziemny, nawozy, część środków wykorzystywanych w produkcji rolniczej, niektóre produkty spożywcze. Podstawowa żywność, jak np. pieczywo, niektóre napoje, ryby, mięso, produkty mleczarskie, warzywa czy owoce, a która na ten moment opodatkowana jest pięcioprocentowym VAT-em, objęta zostanie jego zerową stawką. Jak tłumaczy Mateusz Morawiecki, rozwiązanie dotyczy zdecydowanej większości produktów.

Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na wyższej stawce - 23 proc. - dodaje premier.

Inspekcja Handlowa zapowiada działania, które mają na celu sprawdzenie, jak sieci sklepów podchodzą do zmiany cen. Jak informują Michał Gardyas i Karol Żak z RMF24, niektóre dyskonty już podniosły ceny, aby wtorkową obniżkę móc zrealizować. Dziennikarze powołują się na „Rzeczpospolitą” i podają, że z nieoficjalnych rozmów z przedstawicielami sprzedawców wynika, iż podyktowane jest to koniecznością „wynikająca z kosztów energii, gazu i surowców”. Stawka na ciepło, od wtorku, ma wynosić 5 procent.

Niższe ceny na dystrybutorach paliwa

Tarcza antyinflacyjna zakłada także obniżkę 23-procentowej stawki VAT na 8 procent na benzynę, olej napędowy i autogaz. Prognozy na okres od 31.01.2022 do 6.02.2022 roku, przedstawione przez portal e-petrol.pl, wskazują, że ceny osiągną wysokość:

  • Pb98 – 5,48-5,60 zł/l;
  • Pb95 – 5,17-5,29 zł/l;
  • ON – 5,20-5,41 zł/l;
  • LPG – 2,69-2,76 zł/l.

Źródło: Michał Gardyas, Karol Żak/RMF24

Oceń ten artykuł 0 0